Podsumowanie Akademii Innowacji 2023 – wiodące rozwiązania od globalnych i krajowych liderów
21 kwietnia 2023 6 min czytaniaU progu nowej perspektywy finansowej UE polskie uczelnie i instytuty wchodzą w kolejną fazę informatyzacji. Wcześniej inwestycje skupiały się na infrastrukturze i systemach dziedzinowych. Obecnie zaś obserwujemy, że transformacja cyfrowa będzie opierać się na innowacjach.
Innowacyjnym narzędziom informatycznym przyglądaliśmy się na Akademii Innowacji 2023 online, która miała miejsce 19 kwietnia. Każde z narzędzi prezentowanych przez PCG Academia i partnerów – Senetic, Elsevier, LYRASIS, Anthology, Inspera, Panopto, ESCOLA i Wellms – uczelnie i instytuty mogą współfinansować z grantów w ramach aktualnej perspektywy finansowej.
ZARZĄDZANIE PROCESOWE
Akademię rozpoczęliśmy od rozwiązań umożliwiających cyfryzację i automatyzację procesów biznesowych zachodzących na uczelniach. W ostatnim czasie na lidera w tym zakresie wyrosła platforma lowcode WEBCON BPS, która jest najchętniej wybieranym przez uczelnie i najszybciej rozwijających się rozwiązaniem do elektronicznego obiegu dokumentów. Dlaczego uczelnie cenią WEBCON BPS dowiedzieliśmy się z case study Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczeniami uczelni podzielił się Wojciech Kiedrowski, Zastępca Kanclerza ds. Cyfryzacji i Procesów.
Czym jednak WEBCON BPS różni się od oferowanego podmiotom publicznym systemu EZD RP? Marcin Szczepanik (PCG Academia) i Tomasz Stojek (Senetic) opowiedzieli o różnicach między systemami oraz pokazali, jak świetnie mogą one współpracować i się uzupełniać.
Możliwości WEBCON BPS uczestnicy mogli zobaczyć w praktyce na prezentacji wygłoszonej przez przedstawicieli PCG Academia: Łukasza Nowaka, Wiceprezesa Zarządu oraz Patryka Zielińskiego. W prezentacji skupiliśmy się na licencji Freemium, czyli bezpłatnej, lecz oferującej pełnię funkcjonalności wersji WEBCON BPS, której można używać bez żadnych zobowiązań. Zachęcamy do testowania: https://webcon.com/pl/wyprobuj-webcon-bps/
ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ NAUKOWĄ
Ostatnia ewaluacja pokazała, jak ważne jest zarządzanie nauką w oparciu o dane. Dlatego drugą część Akademii Innowacji poświęciliśmy rozwiązaniom wspierającym skuteczne zarządzanie informacją naukową.
Ze swojej strony zaprezentowaliśmy nasz flagowy produkt Sciencecloud, który stanowi centralny punkt obiegu informacji naukowej w wiodących polskich uczelniach, takich jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet SWPS. W zeszłej ewaluacji system PCG był odpowiedzialny za sprawozdanie blisko 150 tys. publikacji, co oznacza 20% udziału PCG w rynku. Ponadto aż 33% uczelni, które uzyskało kategorie A+ korzysta właśnie z Sciencecloud.
Efektywność Sciencecloud zawdzięcza m.in. integracji z kluczowymi systemami Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB. O ogromnym znaczeniu dwukierunkowej wymiany danych między Sciencecloud a POL-on i PBN opowiedzieli Piotr Masalski (PCG Academia) oraz Przemysław Wewiór (OPI-PIB).
Piotr Masalski przedstawił następnie DSpace 7 – najnowszą odsłonę najpopularniejszego na świecie repozytorium naukowego, używanego przez ponad 3000 instytucji, w tym uczelnie z czołówek rankingów, takich jak Harvard czy MIT.
W kolejnym punkcie programu Katarzyna Patyrak reprezentująca Elsevier przedstawiła PURE Awards Management. To unikatowe rozwiązanie do efektywnego pozyskiwania grantów badawczych i zarządzania nimi jest wyposażone w globalną wyszukiwarkę grantów naukowych od ponad 5,500 fundatorów, w tym Komisji Europejskiej.
ZARZĄDZANIE KSZTAŁCENIEM
Platformy LMS często bywają sprowadzane do roli repozytoriów materiałów edukacyjnych. Tymczasem są one potężnymi narzędziami do wspierania kształcenia i sukcesów studentów.
Nowością na rynku jest platforma WELLMS, rozwijana przez polską firmę ESCOLA. Rozwiązanie oparte jest o przełomową technologię headless oraz oryginalną metodę migracji treści tworzonych przez lata na Moodle. Możliwości WELLMS przybliżyli przedstawiciele ESCOLA: dr Maciej Madziński (Wiceprezes), Katarzyna Kowalik i Artur Kobos, a także reprezentanci uczelni korzystających z platformy: Prof. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Marta Kozak-Gołębiowska, Dyrektor Działu Edukacji Cyfrowej w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Drugą z prezentowanych platform była Blackboard Learn, należąca do amerykańskiej grupy Anthology. To używane na całym świecie rozwiązanie chmurowe wspiera proces kształcenia, pomaga budować zaangażowanie studentów i ma korzystny wpływ na retencję studentów. Blackboard Learn zaprezentowały Magda Sochacka i Anna Warda-Ritzen z PCG Academia oraz Louise Thorpe, Wiceprezes Anthology.
Rozwiązania dla kształcenia to jednak nie tylko LMS. Dla wspierania procesu egzaminowania, zarówno w formule zdalnej, jak i stacjonarnej, polecamy Inspera Assessment od firmy Inspera – platformę do bezpiecznego przeprowadzania egzaminów w sposób elektroniczny. O platformie opowiedziała dr Sabina Ratajczak, Prorektor ds. rozwoju Akademii WSB, gdzie wdrożono to rozwiązanie, oraz Magda Sochacka i Anna Warda-Ritzen (PCG).
Ostatnim z prezentowanych narzędzi było Panopto, narzędzie do profesjonalnego tworzenia i zarządzania materiałami wideo na uczelni, które integruje się z platformami LMS, w tym Moodle i Blackboard. Rozwiązanie zaprezentowali przedstawiciele Panopto: Denis Staskewitsch, Ashley Wright oraz Dean Offord.
Nagrania z tegorocznej Akademii Innowacji udostępniamy na naszej stronie oraz kanale YouTube.
Patronatami Akademii Innowacji 2023 byli Przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich, Fundacja Rektorów Polskich oraz Stowarzyszenie Forum Dziekanatów.
Podsumowania poszczególnych sesji: