Akademia Innowacji 2023 nie mogła odbyć się bez udziału Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB, instytucji odpowiedzialnej za systemy informatyczne o kluczowym znaczeniu dla polskiego szkolnictwa wyższego. Na Akademii gościliśmy Przemysława Wewióra, Product Ownera systemu PBN, z którym rozmowę prowadził  Piotr Masalski, Dyrektor Linii Biznesowej w PCG Academia. 

 

ROLA INTEGRACJI W PRZYGOTOWANIACH DO EWALUACJI 

Uczelnie i instytuty naukowe są zobligowane regulacjami prawnymi do przesyłania dużej ilości informacji o swojej działalności, głównie na potrzeby ewaluacji. W tym otoczeniu prawnym rola OPI polega na tworzeniu ekosystemu wymiany danych. Założeniem ekosystemu jest pełna interoperacyjność – dane wprowadzane są tylko raz, a następnie transferowane automatycznie do systemów ministerialnych dzięki interfejsowi integracyjnemu REST API. 

Wraz z rozwojem systemów OPI rozwijane będzie również odpowiednio API, przy czym w pracach rozwojowych nie będą wprowadzane zmiany, które mają głęboki wpływ na aplikacje klienckie, czyli w poszczególnych uczelniach. „Uczelnie i instytuty to kluczowi interesariusze OPI”, podkreślił Przemysław Wewiór, dodając, że w rozwoju PBN chce prowadzić otwarty dialog ze środowiskiem akademickim. 

Mówiąc o budowaniu rozwiązań zintegrowanych z systemami OPI na poziomie uczelnianym, ze względu na szeroki zakres danych i dużą ich zmienność istotna jest automatyzacja procesów. Tutaj wsparciem dla przygotowania się do ewaluacji są interfejsy integracyjne. 

„Żeby przygotowania do ewaluacji przebiegały efektywnie, w mojej opinii potrzebne jest raportowanie danych o osiągnięciach naukowych na bieżąco, a nie na końcu okresu ewaluacji”, mówił Przemysław Wewiór. Uczelnie mogą już przesyłać dane, które przygotowują na potrzeby obecnego okresu ewaluacji – REST API jest już gotowy. W razie potrzeby, API PBN daje możliwość aktualizacji już zaraportowanych danych. API ułatwia też proces poprawnego raportowania poprzez komunikaty z informacją zwrotną do użytkowników. Dzięki tym rozwiązaniom uczelnia regularnie wysyłająca dane ma czas na ich korektę. 

REST API działa także w drugą stronę, to znaczy umożliwia wykorzystanie danych już zgromadzonych w systemach OPI do np. prowadzenia analiz po stronie uczelni. Możliwość pozyskania przez uczelnię zaraportowanych danych jest zapewniona dzięki interoperacyjności między systemami uczelnianymi a OPI. Niedługo ponadto przed uczelniami otworzą się nowe możliwości w RADon – uczelnie będą mogły tu dokonywać analiz swoich osiągnięć naukowych i przeprowadzać różnorodne porównania. 

LUDZIE NAUKI – KRAJOWY SYSTEM KLASY CRIS 

OPI gromadzi ogromne ilości danych o działalności naukowej i badawczej. Przykładowo tylko dla zeszłej ewaluacji mieliśmy ok. miliona osiągnięć dla ponad 100 tys. naukowców. Ostatnio głośno mówi się o projekcie budowy krajowego systemu CRIS, który wykorzystałby to bogactwo informacji do promowania polskich badaczy.  

Funkcję krajowego systemu CRIS  będzie pełnić serwisu Ludzie Nauki, który na zlecenie MEiN jest przygotowywany przez OPI. Funkcjonowanie serwisu nie będzie wiązać się z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi po stronie uczelni i instytutów – serwis będzie wykorzystywać dane już obecne w systemach ministerialnych i uczelnianych.  

Serwis Ludzie Nauki ma służyć do prezentacji informacji o pracownikach nauki. W jednym miejscu będą zgromadzone zweryfikowane dane o całej działalności danego naukowca, np. o pełnionych funkcjach czy o dorobku naukowych. Serwis ma też ułatwiać pracę badaczom, np. ma umożliwiać aplikowanie w konkursach grantowych  

Krajowy CRIS nie ma przy tym na celu zastąpić instytucjonalnych rozwiązań CRIS, a będzie wobec nich systemem suplementarnym i zintegrowanym. 

INTEGRACJA SCIENCECLOUD Z SYSTEMAMI OPI 

W poprzednim okresie ewaluacji 20% wszystkich publikacji i osiągnięć w SEDN zostało zaraportowanych przez system Sciencecloud od PCG Academia. Obecnie PCG posiada 100-procentowe pokrycie wszystkich interfejsów REST API systemów OPI. Rozwiązanie PCG, jakim jest integrator danych naukowych i pracowniczych, pozwala na dwukierunkowy transfer danych, tj. zarówno przesyłanie danych do systemów ministerialnych, jak i ich pobieranie. Integrator ten możemy bardzo łatwo włączyć w infrastrukturę systemów uczelnianych w celu zasilania ich w dane i pobierania z nich danych, a następnie walidowania i przesyłania tych danych do systemów ministerialnych. 

Integrator wykorzystaliśmy w naszym ekosystemie Sciencecloud do kompleksowego zarządzania informacją naukową, umożliwiającego ewidencjonowanie, przesyłanie i analitykę osiągnięć. Sciencecloud dostarcza wiarygodnych informacji o bieżącej sytuacji ewaluacyjnej uczelni w kontekście każdej z dyscyplin oraz poszczególnych pracowników. Jest to rozwiązanie dostarczane w chmurze w modelu usługowym, czyli tak samo jak narzędzia OPI.  

Dzięki dwukierunkowemu integratorowi, który rozwinęliśmy, mamy możliwość włączenia takiego narzędzia analitycznego dosłownie w ciągu dwóch tygodni praktycznie od zera. Po naszej stronie leży też zasilenie systemu danymi, które poprzez hub integracyjny pozyskujemy z systemów OPI od ręki. Do tak pozyskiwanych danych należą dane o osiągnięciach naukowych (publikacjach, patentach itd.), o działalności projektowej i badawczej (projektach, komercjalizacji, usługach na zlecenie) oraz o pracownikach (tożsamości, identyfikatory, oświadczenia itp.). 

Dane z integratora jesteśmy też w stanie przekazać do systemu WEBCON BPS oraz do naszej autorskiej aplikacji Ocena pracownicza wspierającej proces oceny okresowej. 

Na tym nie kończą się możliwości integracji danych. W strukturę integratora możemy włączać też inne systemy na poziomie uczelnianym, krajowym i międzynarodowym, począwszy od uczelnianych repozytoriów, np. opartych o DSpace, po globalne bazy jak Scopus, Web of Science, ORCID, Crossref czy Pubmed. 

Serdecznie zapraszamy uczelnie i instytuty naukowe do kontaktu – mailowo: info@pcgademia.pl oraz telefonicznie: (17) 777 37 00. Konsultanci PCG Academia są do Państwa dyspozycji.