Akademię Innowacji 2023 zakończyła prezentacja jednego z najnowszych partnerów PCG Academia, amerykańskiej firmy Panopto, szeroko znanej z swojego innowacyjnego rozwiązania do tworzenia materiałów wideo i zarządzania nimi. Funkcjonalności platformy przybliżyli przedstawiciele Panopto: Denis Staskewitsch – Sales Director, Ashley Wright – Engineer oraz Dean Offord – Solution Engineer.

PANOPTO – SPÓJNY EKOSYSTEM WIDEO UCZELNI

Panopto jest kompletną platformą wideo do zarządzania, nagrywania i streamowania wszystkich wideo na Państwa instytucji. Rozwiązanie łączy w sobie bezpieczne miejsce do zarządzania wszystkimi filmami oraz profesjonalne aplikacje do nagrywania i transmisji na żywo.

Z Panopto korzysta ponad 1500 instytucji szkolnictwa wyższego na całym świecie, w tym uczelnie z czołówki globalnych rankingów – rozwiązanie wykorzystuje 22 z 25 najlepszych uniwersytetów ze szczytu Times Higher Education World University 2021 Rankings. Panopto sprawdziło się zarówno na dużych uczelniach kształcących ponad 40 tys. osób, jak i w szkołach z ledwie tysiącem studentów.

Celem Panopto jest przekształcenie rozproszonych wykładów i wideokonferencji w jeden zorientowany na studenta ekosystem, zintegrowany z systemem zarządzania nauczaniem (LMS) uczelni, w tym z Moodle i Blackboard. Integracja pozwala na m.in. przeszukiwanie zasobów wideo uczelni bezpośrednio z poziomu LMS oraz logowanie się z użyciem tych samych danych, co w LMS. Istnieje też możliwość integracji Panopto z systemem centralnego logowania uczelni.

ŁATWE TWORZENIE WIDEO Z PANOPTO

Panopto umożliwia proste tworzenie filmów od podstaw dzięki narzędziu Panopto Capture, które jest rejestratorem wideo działającym w przeglądarce. Użytkownik musi jedynie wybrać mikrofon i kamerę, z której chce korzystać, oraz zdecydować, co chce nagrywać: siebie i/lub kartę przeglądarki, konkretne okno czy cały ekran. Jest to tzw. format wielu strumieni pozwalający jednocześnie nagrywać wiele źródeł, np. mówcę i prezentację PowerPoint.

Dzięki nagrywaniu w ten sposób student ma następnie możliwość przełączania się między strumieniami nagrania i powiększania ich zachowując pełną jakość i czytelność obrazu – nie będzie miał więc problemu rozczytać, co jest na prezentacji lub widocznej na filmie tablicy. Materiały wideo stają się bardziej dostępne.

Dostępność wspiera też automatycznie generowany spis treści – unikatowa dla Panopto technologia synchronizuje wideo z prezentacją PowerPoint, tworząc na jej bazie indeks treści. Również automatycznie dodawane są napisy do filmu, które mogą być generowane w kilku różnych językach, w tym polskim i angielskim.

Rozwiązanie umożliwia także wgrywanie już gotowych filmów – wystarczy przejść do folderu kursu i po prostu przeciągnąć wybrany plik do okna Panopto. Można także transmitować wideo na żywo oraz tworzyć listy odtwarzania.

Każde wideo jest zapisywane w Panopto w trzech formatach, tj. w wersji webowej, wersji na tablety i wersji mobilnej. Film zostaje automatycznie dostosowany do adaptacyjnego streamowania na różne urządzenia.

PRZESZUKIWANIE TREŚCI W FILMIE I ANALIZA ICH WYKORZYSTANIA

Unikalną cechą Panopto jest przekształcanie plików wideo na w pełni przeszukiwalne zasoby – filmy można przeszukiwać pod kątem dowolnego słowa wypowiedzianego lub widocznego na ekranie. Jest to możliwe dzięki zastosowanym technologiom, takim jak automatyczne rozpoznawanie mowy (ASR) czy optyczne rozpoznawanie znaków (OCR).

Jeśli szukamy danej frazy, Panopto wyświetli nam filmy z dokładnie określonymi znacznikami czasowymi, gdzie w danym filmie pojawia poszukiwana przez nas fraza. Dzięki temu możemy od razu  przejść do konkretnego punktu w filmie, co rozwiązuje jeden z głównych problemów, czyli konieczność przeklikiwania lub oglądania całego filmu przez godzinę i więcej, tylko by znaleźć potrzebny nam fragment nagrania. Taka funkcja jest niezwykle użyteczna, zwłaszcza dla studentów.

Wykładowcom z kolei Panopto udostępnia statystyki własnych kursów z okresu ostatnich 30 dni, 90 dni lub dowolnego, niestandardowego zakresu czasu. Dowiemy się nie tylko, czy studenci oglądają nasze treści wideo i jak często to robią, ale także które fragmenty filmu były najczęściej powtarzane, kiedy nastąpił spadek oglądania oraz kiedy i kto dodał komentarze i notatki. Możemy również sprawdzić wszystkich użytkowników, którzy byli zalogowani. Jest też opcja anonimizacji wszystkich swoich statystyk, jeśli byłoby to potrzebne np. do celów raportowania.

INTEGRACJA Z MOODLE, BLACKBOARD I MS TEAMS

Dzięki integracji Moodle i Panopto, wszyscy nauczyciele akademiccy są twórcami w Moodle, a wszyscy studenci widzami filmów w Panopto. Wykładowcy mają możliwość zamieszczania wideo z Panopto w aktywnościach takich jak dyskusje i zadania. Można także włączyć opcję przesyłania zgłoszeń wideo przez studentów, którzy mogą nagrać film na smartfonie, a następnie zamieścić go na kursie dla poddania ocenie. Synchronizacja danych odbywa się automatycznie za każdym razem, gdy użytkownik się loguje.

Z kolei po integracji z Blackboard na platformie w widoku kursu pojawia się automatycznie nowa zakładka – „Nagrania Panopto”, w którym widzimy wszystkie nagrania wideo dla danego kursu. Jest ona automatycznie synchronizowana z Panopto, dzięki czemu gdy np. nagramy wykład w Panopto, to film pojawi się tutaj samoczynnie.

Elementy wideo Panopto można dodawać w Blackboard w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do edytora, np. w zadaniach na ocenę czy dyskusjach. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie można otworzyć edytor, można też osadzić wideo, a studenci mogą je zobaczyć.

Panopto może też zostać zintegrowane z Microsoft Teams. Wtedy możemy bezpośrednio w Teams przeglądać zasoby wideo, przeszukiwać ich treść, oglądać filmy oraz udostępniać je innym osobom – wszystko to bez wychodzenia z Teams.