Jesteśmy Ekspertami DSpace

Wspieramy szkoły wyższe w zakresie:

 • Budowy własnych, spersonalizowanych repozytoriów naukowych
 • Migracji do najnowszej wersji repozytorium DSpace 7
 • Integracji, utrzymaniu i rozwoju uczelnianego repozytorium

Poznaj DSpace

DSpace to najpopularniejsze repozytorium naukowe na świecie, wykorzystywane przez ponad 3,000 instytucji, w tym wiodące szkoły wyższe ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i z Polski. Wiosną 2021 roku, miała miejsce premiera najnowszej wersji DSpace 7, która pod względem technologicznym i funkcjonalnym znacząco przewyższa wszystkie, dotychczas publikowane wersje. Jednocześnie, LYRASIS, organizacja zarządzająca rozwojem DSpace, ogłosiła na swoich stronach internetowych oficjalne zakończenie wsparcia technicznego dla DSpace w wersjach 5 i 6. Na całym świecie trwa wielka migracja. Skorzystaj z usług PCG Academia, aby zaktualizować swoje repozytorium naukowe oparte o DSpace!

DSpace jest używany i wspierany finansowo przez najlepsze uniwersytety na świecie, takie jak:

 

Najnowsze wydanie DSpace 7, wykonane w aktualnych technologiach, zapewnia szereg nowych funkcjonalności, interfejs integracyjny REST API, a także nowoczesny, responsywny interfejs użytkownika z możliwością uwzględnienia identyfikacji graficznej uczelni. DSpace 7 to również oprogramowanie oficjalnie rekomendowane przez Google Scholar i inne narzędzia gromadzące metadane naukowe. Aktualizacja do najnowszej wersji DSpace to zatem inwestycja w optymalne pozycjonowanie i indeksowanie dorobku naukowego uczelni.

Aktualnie kilkadziesiąt wiodących, polskich uniwersytetów i politechnik wykorzystuje DSpace jako repozytorium do przechowywania i udostępniania swoich zasobów cyfrowych. Większość z tych repozytoriów opiera się jednak o wersje 5, 6 i wcześniejsze. Wynika to z faktu, że wdrożenia repozytoriów naukowych, często współfinansowane ze środków unijnych, traktowane były przez polskie uczelnie jako projekty „jednorazowe”, bez długoterminowego planu utrzymania, rozwoju i aktualizacji oprogramowania w uczelni. W rezultacie, wiele uczelnianych repozytoriów naukowych nie spełnia współczesnych wymogów związanych z dostępnością, bezpieczeństwem czy skalowalnością.

Utrzymywana przez PCG Academia, dedykowana instancja systemu DSpace 7, jest na bieżąco aktualizowana o nowoprojektowane funkcjonalności, niedostępne w wersji standardowej, takie jak polska wersja językowa czy dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościom w myśl wytycznych WCAG. Zachęcamy do zapoznania się wideo demonstracją naszych usług.

Nasz zespół

Jesteśmy:
Jesteśmy częścią:
Jesteśmy Gold Service Provider:

PCG Academia jako Gold Service Provider współpracujący z LYRASIS wspiera proces migracji do wersji DSpace 7, a także oferuje szereg usług związanych z rozwojem i utrzymaniem repozytorium naukowego w uczelni. Nasze usługi obejmują między innymi: instalację i konfigurację systemu, aktualizację już istniejącego oprogramowania wraz z przeniesieniem danych, realizację nowych funkcjonalności lub nawet całych modułów na indywidualne zamówienie uczelni oraz długoterminowe utrzymanie i rozwój w oparciu o precyzyjnie zdefiniowane warunki SLA.

Co nas wyróżnia:

Jesteśmy profesjonalistami w dziedzinie szkolnictwa wyższego,

którzy rozumieją zarządzanie nauką

Zapewniamy konkurencyjne opcje cenowe,

które najlepiej odpowiadają Waszym potrzebom i budżetowi

Naszą mocną stroną jest UX i projektowanie

graficzne – tworzymy atrakcyjne wizualnie layouty

Nasze usługi

Niezależnie od tego, czy chcecie zacząć od nowej instalacji DSpace, przejść na najnowszą wersję DSpace 7, czy po prostu szukacie pomocy technicznej – PCG jest tu, aby Wam pomóc. Oferujemy szeroki wachlarz usług w zakresie rozwoju, konfiguracji i integracji, które mogą być świadczone w siedzibie klienta lub w chmurze. Zaplanuj z nami rozmowę wstępną, aby uzyskać wycenę dopasowaną do Waszych potrzeb.

Nowa instalacja

Zainstaluj i skonfiguruj standardową lub customizowaną instancję DSpace

 • Instalacja u klienta lub w chmurze
 • Konfiguracja standardowa lub indywidualna
 • Integracja z innymi systemami
 • Migracja danych i doradztwo
 • Projektowanie i wdrażanie UX
Aktualizacja

Przejście do nowej wersji DSpace z wszystkimi danymi i niestandardowymi funkcjami

 • Analiza przedwdrożeniowa
 • Migracja danych, niestandardowych integracji i funkcjonalności między wersjami DSpace
 • Projektowanie i wdrażanie UX
Utrzymanie i rozwój

Skorzystaj z naszych usług, aby wspierać i rozbudowywać swoje repozytorium DSpace

 • Usuwanie błędów i rozwiązywanie problemów
 • Hosting lokalny lub w chmurze
 • Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych
 • Rozwój funkcjonalności niestandardowych
 • Usługi integracyjne

Nasze referencje

PCG Academia współpracuje z ponad 60 instytucjami szkolnictwa wyższego różnej wielkości – od dużych, multidyscyplinarnych uniwersytetów po małe, regionalne szkoły. Nasz zespół ma duże doświadczenie w zarządzaniu informacją naukową dla czołowych uczelni w Polsce, m.in. dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Zachęcamy do zapoznania się ze studium przypadku migracji do DSpace, którą przeprowadziliśmy dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – najlepszej uczelni w Polsce.