Wraz z nową perspektywą finansową UE na lata 2021-2027 ruszyła kolejna edycja programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Jednym z ważniejszych priorytetów tej edycji jest retencja studentów rozumiana jako przeciwdziałanie przerywaniu przez nich nauki. Możemy to osiągnąć poprzez wsparcie studentów w efektywnej nauce, nadrabianiu zaległości i dostosowaniu kształcenia do indywidualnych potrzeb. Do tych działań wiele zagranicznych uczelni wykorzystuje platformy LMS, z których najpopularniejszą jest Blackboard Learn. 

Blackboard Learn w kontekście retencji był przedmiotem jednego z paneli Akademii Innowacji 2023, który prowadziły przedstawicielki PCG Academia: Magda Sochacka, Dyrektor Linii Biznesowej oraz Anna Warda-Ritzen, Key Account Manager. W panelu wystąpiła również Louise Thorpe, Vice President and Head of Client Experience EMEA w firmie Anthology, właścicielu marki Blackboard, która przybliżyła profil firmy i opowiedziała o współpracy z uczelniami. 

JAK UCZELNIE WYKORZYSTUJĄ BLACKBOARD LEARN 

Na uczelniach wdrażających Blackboard Learn platforma staje się centralnym miejscem prowadzenia dydaktyki, komunikacji między studentami i wykładowcami oraz oceniania i przekazywania informacji zwrotnych. Każdy przedmiot ma swoją przestrzeń na platformie i znajdują się tam wszystkie treści przekazywane przez wykładowców oraz interaktywne ćwiczenia, także dla przedmiotów prowadzonych stacjonarnie. Przekazywanie studentom materiałów i informacji organizacyjnych drogą mailową staje się zbędne. 

Również prace zaliczeniowe są przesyłane przez studentów w Blackboard Learn. Platforma sprawdza prace pod kątem plagiatu, a dydaktycy oceniają je bezpośrednio w interfejsie Learn. Do sprawdzenia wiedzy wykładowcy wykorzystuj także testy i quizy na platformie. Learn jest ponadto wyposażony w narzędzie do wideokonferencji, nie ma więc potrzeby instalowania kolejnych programów i wychodzenia poza LMS. 

JAK BLACKBOARD LEARN WSPIERA RETENCJĘ 

Czy oparcie całej dydaktyki na Blackboard Learn ma sens? Doświadczenia uczelni zachodnich pokazują, że tak. Opisany model przynosi liczne korzyści wspierające retencję i sukcesy studentów. 

Learn to lepsza organizacja procesu nauki dzięki odpowiedniej strukturze materiałów, bieżącym informacjom o postępach oraz automatycznym przypomnieniom o najważniejszych terminach. Kompletne i odpowiednio ustrukturyzowane informacje ze wszystkich przedmiotów w jednym miejscu ułatwiają także nadrabianie zaległości przy nieobecnościach. Platforma Learn to również sposób na zaadresowanie problemu luki między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi i uzupełnienie godzin kontaktowych dla studentów. 

Mocną stroną Learn jest analiza danych. Platforma dostarcza ogromnej ilości danych o tym, jak student się uczy, jak sobie radzi i czy może potrzebować dodatkowego wsparcia. Wykładowcy dzięki łatwej w obsłudze analityce mogą w kilka kliknięć zidentyfikować osoby zagrożone przerwaniem studiów i zawczasu podjąć działania wspierające studenta. Analizy można też prowadzić w skali wydziału, a nawet uczelni, pozwalając planować szerzej zakrojone działania retencyjne. 

Learn zapewnia wyższą dostępność materiałów dydaktycznych dzięki ściśle zintegrowanej usłudze Blackboard Ally. Platforma wspiera wykładowców w tworzeniu dostępnych materiałów – automatycznie identyfikuje problemy z dostępnością i podpowiada, jak je wyeliminować. Oferuje też możliwość automatycznego tworzenia alternatywnych formatów dla materiałów dydaktycznych, np. audio czy eBraille. 

Ponadto platforma Learn ma niską barierę wejścia, czyli łatwo mogą z niej korzystać nawet osoby o niskiej wiedzy technicznej. Interfejs jest bardzo intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, co znacznie zwiększa adopcję rozwiązania przez wykładowców oraz zaangażowanie studentów. 

BLACKBOARD LEARN – FAKTY I MITY 

  1. MIT – Blackboard Learn to platforma e-learningowa i wspiera tylko e-learning

FAKTY – Blackboard to rozwiązanie LMS, które wspiera proces kształcenia całościowo – zarówno kształcenie zdalne, jak i hybrydowe oraz stacjonarne. Większość funkcjonalności platformy dotyczy w takim samym stopniu nauczania stacjonarnego, jak i zdalnego. 

  1. MITNie potrzebujemy Blackboard Learn, bo mamy Moodle i/lub MS Teams

FAKTY – Moodle jest tak dobry, jak uczelnia go sobie zbuduje, co wymaga dużych inwestycji, sporego, przeszkolonego zespołu i wiele wysiłku. W odróżnieniu od Learn, Moodle ma wysoką barierę wejścia dla dydaktyków i jest mało intuicyjny. Mimo wieloletnich doświadczeń niewielu uczelniom udało się z Moodle stworzyć centralne miejsce zarządzania dydaktyką i służy on tylko do nauczania na odległość. Nawet i tu były jednak zgrzyty – w czasie pandemii wielu wykładowców przesyłało materiały przez Teams lub mailem, bo było to prostsze niż zamieszczanie ich w Moodle. 

Wspomniany Teams jest świetnym narzędziem, ale do wideokonferencji. Nie jest to rozwiązanie służące do wspierania nauczania i organizacji dydaktyki. Nie ma żadnych funkcjonalności w tym zakresie ani też dla retencji czy dostępności. 

  1. MITBlackboard Learn jest drogi i polskie uczelnie nie mogą sobie na niego pozwolić

FAKTY Blackboard Learn jest rozwiązaniem dostępnym cenowo dla polskich uczelni. Dzięki migracji większości klientów do modelu SaaS, Anthology jest w stanie efektywniej dostarczać swoje usługi, co znalazło odzwierciedlenie w nowym, obniżonym cenniku Blackboard. Zachęcamy więc do kontaktu z nami, zwłaszcza tych z Państwa, gdy otrzymali wcześniej od nas wycenę Learn – z pewnością będzie ona korzystniejsza. 

Dodatkowo Learn jako rozwiązanie chmurowe o wysokiej skalowalności eliminuje istotną część wydatków na infrastrukturę i uwalnia zasoby obliczeniowe. Dzięki dostępności w modelu SaaS eliminuje też wydatki na utrzymanie techniczne systemu. Ponadto obecnie uczelnie mają możliwość sfinansowania wdrożenia i kilku lat subskrypcji ze środków unijnych. 

Inwestycja w Blackboard Learn to inwestycja w ludzi, w doświadczenia studentów i dydaktyków. Poniesione wydatki zwracają się w postaci uwolnionego czasu dydaktyków, wyższej retencji studentów i zwiększonej skali działania. 

Serdecznie zachęcamy do oglądania nagrania z panelu, gdzie mogą Państwo zobaczyć prezentację funkcjonalności Blackboard Learn w praktyce. 

Zapraszamy również do kontaktu z PCG Academia mailowo: info@pcgademia.pl oraz telefonicznie: (17) 777 37 00. Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji.