Finansowanie zewnętrzne uczelni w Polsce wynosi ok. 20-30% budżetu uczelni. W krajach Europy Zachodniej i sąsiednich krajach bałtyckich jest to przynajmniej 40% budżetu uczelni. W obecnej sytuacji gospodarczej, gdy wzrost subwencji jest niższy niż inflacja, pozyskanie zewnętrznego finansowania staje coraz bardziej palącą potrzebą, szczególnie gdy chcemy być konkurencyjni na arenie międzynarodowej. 

Obecnie wyszukiwanie grantów jest realizowane ręcznie przez pracowników administracji, którzy przeszukują strony fundatorów i znalezione oferty upowszechniają wśród badaczy najczęściej poprzez newsletter. Jest to jednak czasochłonne i skupia się na wybranym gronie lepiej znanych fundatorów, przez co łatwo przeoczyć dodatkowe źródła finansowania. 

Wartościowe konkursy grantowe nie muszą jednak umykać uwadze Państwa uczelni. Na rynku dostępne są innowacyjne narzędzia wspierające proces poszukiwania konkursów i pozyskiwania grantów. Prezentacji tego typu rozwiązań poświęciliśmy jeden z paneli Akademii Innowacji 2023, na którym wystąpili Katarzyna Patyrak, RI Solutions Manager for CEE w Elsevier oraz Piotr Masalski, Dyrektor Linii Biznesowej w PCG Academia.  

WYSZUKIWANIE DOPASOWANYCH ŹRÓDEŁ FINANSOWANIA 

W ofercie Elsevier pojawiło się ostatnio nowe narzędzie wspierające poszukiwanie finansowania: Funding Institutional. Narzędzie gromadzi informacje o otwartych konkursach grantowych od ponad 5,5 tys. fundatorów na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym.  

W kilku kliknięciach pracownik działu nauki lub sam naukowiec mogą zidentyfikować dostępne konkursy w konkretnych obszarach badań. Konkursy można też wyszukiwać po słowach kluczowych lub dopasowaniu do profilu naukowca w Scopus. Kryteria wyszukiwania, które się sprawdziły, można zapisać dla przyszłych poszukiwań oraz otrzymywać automatyczne powiadomienia o nowych konkursach spełniających nasze wymagania. 

Funding Institutional przypomina Scopus, tyle że indeksuje nie publikacje, a fundatorów i konkursy grantowe. Podobnie jak Scopus, Funding Institutional udostępnia szczegółowe filtry ułatwiające właściwy dobór konkursu pod potrzeby instytucji i lidera projektu. Dopasowanie grantu do profilu instytucji i naukowca pozwala łatwiej go uzyskać i uniknąć problemów związanych z jego rozliczeniem. 

Dużą zaletą Funding Institutional jest dostępność rozwiązania. Tak samo jak Scopus, narzędzie jest dostępne dla całej społeczności uczelni na podstawie adresu IP. Funding Institutional jest udostępniane w modelu subskrypcji, co oznacza szybkie i łatwe dostarczanie go do uczelni – rozwiązanie może zostać udostępnione wszystkim w uczelni praktycznie na następny dzień od zawarcia umowy. 

Zapraszamy do oglądania wideo, gdzie zobaczą Państwo prezentację funkcjonalności Funding Institutional narzędzia krok po kroku. 

PURE – ŁATWE ZARZĄDZANIE I ROZLICZENIE GRANTU 

Znalezienie odpowiedniego grantu to dla uczelni dopiero początek skomplikowanego i wymagającego dokładności procesu pozyskania, realizacji i rozliczenia grantu. Wsparcie uczelni w tym zakresie zapewnia inne rozwiązanie Elsevier – system Pure klasy CRIS. 

Gdy zidentyfikujemy w Funding Institutional konkursy będące potencjalnym źródłem finansowania dla naszych naukowców, możemy bezpośrednio przesłać informacje o konkursie do systemu Pure i tutaj zarządzać aplikacją o grant. Pure optymalizuje proces ubiegania się o granty, poprawiając wskaźniki sukcesu. W Pure naukowiec może pozyskać wszystkie niezbędne zgody do złożenia wniosku.  

Po zdobyciu grantu rejestrujemy projekt finansowany przez ten grant w systemie Pure. Projekt wspiera proces realizacji grantu: możemy w nim zapisać wszelkie informacje związane z projektem oraz dane badawcze i publikacje, które powstały w ramach danego grantu. Znacząco ułatwia to później rozliczenie grantu i stworzenie raportu końcowego oraz wspiera zapewnienie pełnej zgodności z wymaganiami fundatora. 

PCG ACADEMIA PARTNEREM ELSEVIER 

Z końcem marca PCG Academia stało się wyłącznym partnerem Elsevier, globalnego lidera w obszarze informacji naukowej i danych badawczych, w zakresie wdrażania systemów do zarządzania nauką kategorii CRIS. Elsevier jest autorem Pure, jednego z zaawansowanych systemów tego typu. Pierwszym modułem Pure, który trafi do portfolio PCG Academia będzie moduł Pure Awards Management wspierający proces pozyskiwania grantów i zarządzania nimi. 

Wszystkie polskie instytucje zainteresowane rozwiązaniami Elsevier zapraszamy do kontaktu z PCG Academia mailowo: info@pcgademia.pl oraz telefonicznie: (17) 777 37 00.