Premiera książki: „Zarządzanie uczelnią cyfrową – między utopią wolności a dystopią władzy”
28 września 2022 2 min czytaniaJesteśmy świadkami przełomowych zmian, które dla szkolnictwa wyższego (i nie tylko) przynosi transformacja cyfrowa. Na naszych oczach rozwija się nowa formacja uczelni, którą najtrafniej można określić mianem „uczelni cyfrowej”.
Zjawisku temu przyglądaliśmy się razem od lutego w ramach cyklu podcastów „Uniwersytet Cyfrowy” prowadzonego przez Prof. Łukasza Sułkowskiego. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować nową książkę Profesora pt. Zarządzanie uczelnią cyfrową – między utopią wolności a dystopią władzy.
Książka to świeże spojrzenie na zmieniające się zarządzanie akademickie, uwzględniające najnowsze kierunki transformacji cyfrowej. Prof. Łukaszowi Sułkowskiemu udało się uchwycić najważniejsze trendy zmian w sferze organizacji i zarządzania współczesnymi uczelniami.
Zarządzanie uczelnią jest złożonym procesem, w którym przenikają się rozmaite misje, strategie, obszary organizacyjne i funkcjonalne, a także odmienne modele funkcjonowania uczelni. Monografia obejmuje wielość tych perspektyw w ramach sześciu części.
Część I traktuje o istocie zarządzania uczelnią oraz prezentuje modele organizacji uczelni i zarządzania akademickiego. Autor przygląda się transformacjom uczelni, omawiając takie zagadnienia jak internacjonalizacja, stratyfikacja i korporatyzacja. Rozwija też temat ewoluującego przywództwa akademickiego.
Część II analizuje system organizacyjny uczelni, pojmowany jako współzależne podsystemy: strategii, struktury i kultury organizacyjnej. Część III opisuje zarządzanie aspektami działalności swoistymi dla instytucji szkolnictwa wyższego, a więc zarządzania nauką, dydaktyką i trzecią misją. W części IV autor przygląda się obszarom funkcjonalnym zarządzania, tj. działaniom w sferze zarządzania kapitałem ludzkim, marketingiem i wiedzą. Część V omawia problematykę zarządzania zmianą, procesami i projektami w uczelniach oraz przedstawia skonsolidowane przez fuzje sieci uczelni.
Ostatnia część VI przybliża wyłaniające się nowe formacje uczelni przyszłości, nakreśla przyszłość rozwoju uczelni cyfrowej oraz opisuje potencjalny wpływ pandemii COVID-19 na świat akademicki i zarządzanie uczelnią. Monografię zamyka 20 kluczowych wniosków.
Książkę Prof. Łukasza Sułkowskiego polecamy liderom i menedżerom akademickim oraz wszystkim interesariuszom szkolnictwa wyższego. Dzięki niej lepiej zrozumiecie przeszłość uczelni, dzisiejsze zmiany oraz prognozy na przyszłość.
Książka jest dostępna w formie papierowej oraz jako ebook w formatach epub i mobi. Zapraszamy na stronę Wydawnictwa PWN: https://ksiegarnia.pwn.pl/Zarzadzanie-uczelnia-cyfrowa,958396737,p.html