Monitoring karier zawodowych studentów, doktorantów i absolwentów na poziomie krajowym odbywa się poprzez system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Badanie ELA nie pokazuje jednak pełnego obrazu sytuacji – obejmuje tylko tych absolwentów, którzy pozostali w kraju, pracują w kraju i są zarejestrowani w bazie ZUS.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym zezwala uczelniom na pozyskiwanie danych o ekonomicznych losach absolwentów własnym monitoringiem, w tym informacji nieuchwytnych dla systemu ELA. Dane absolwenta uczelnia może przetwarzać do 10 lat po zakończeniu studiów. W połączeniu z opiniami pracodawców uczelnia może w ten sposób uzyskać rzetelny obraz adekwatności i jakości prowadzonego kształcenia. Jednostką, która w uczelni odpowiada za wprowadzanie absolwentów na rynek pracy oraz badanie dalszych ich losów zawodowych, a także nawiązywanie współpracy z pracodawcami, jest akademickie biuro karier.

Dla wspierania działalności biura powstał system PCG Biuro Karier. W przeciwieństwie do wielu innych systemów tego typu PCG Biuro Karier nie pełni roli jedynie tablicy ogłoszeń z ofertami, a zapewnia kompleksowe wsparcie studentów, zaangażowanie pracodawców oraz tworzenie raportów i analiz na temat jakości świadczonych usług edukacyjnych.

Rozwiązanie zaprezentowaliśmy na webinarze „Poznaj moduł PCG Biuro Karier” z cyklu Uniwersytet Przyszłości. Webinar przeprowadzili eksperci PCG Academia: dr Jolanta Buczek i Piotr Masalski, Dyrektor Linii Biznesowej.

PCG Biuro Karier od strony studenta

Student ma dostęp do wyszukiwarki ofert pracy, praktyk lub staży. Może przy tym korzystać z filtrów, która pozwolą znaleźć właściwą ofertę. Oferty można zawężać po branży, rodzaju umowy, lokalizacji, poziomie stanowiska, wymiarze pracy itp. Filtry może zdefiniować sama uczelnia, dostosowując je do potrzeb studenta i specyfiki uczelni. Konkretne wyszukiwania student może obserwować, dzięki czemu będzie otrzymywał powiadomienia o nowych ofertach spełniających wybrane warunki. Interesujące oferty student może dodać do ulubionych i łatwo je później znaleźć.

Gdy student znajdzie odpowiednią ofertę może aplikować bezpośrednio przez system – cały proces aplikowania jest realizowany w ramach systemu. Status złożonych aplikacji student może wygodnie śledzić poprzez opcję Moje zgłoszenia.

Jeśli student wyrazi zgodę, będzie mógł także otrzymywać zaproszenia (oferty) od pracodawców. System ma możliwość wyświetlania ofert polecanych danemu studentowi na bazie na jego profilu i kompetencji. Także w widoku danej oferty będzie wyświetlała się informacja, na ile jest ona dopasowana do CV i profilu kompetencyjnego studenta.

Student może w systemie stworzyć swoje CV, które obok wyksztalcenia i doświadczenia zawodowego obejmuje szeroką część poświęconą kompetencjom. Dzięki integracji z innymi systemami uczelni, np. do obsługi sylabusów, kompetencje wynikające ze ścieżki kształcenia mogą być importowane automatycznie do CV.

W systemie student ma też dostęp do informacji o nadchodzących wydarzeniach, takich jak szkolenia. System sugeruje studentom wydarzenia, które pozwolą im rozwinąć kompetencje dopasowane do ich profilu. Na wydarzenia można się zapisywać bezpośrednio z poziomu systemu. Poprzez system można również wysyłać wiadomości pomiędzy studentami, pracodawcami i biurem karier.

PCG Biuro Karier od strony pracownika biura karier

PCG Biuro Karier pozwala pracownikom biura karier na pozyskanie informacji, których nie znajdą w ELA czy danych ZUS. System oferuje możliwość ankietyzacji absolwentów i pracodawców. Za pomocą systemu można nie tylko tworzyć i publikować ankiety, ale także analizować ich wyniki. Ankiety wypełniane są bezpośrednio w systemie. Możliwe jest ustawienie powiadomień przypominających o wypełnieniu ankiety.

Na swoim pulpicie w systemie pracownicy mają szybki podgląd nowych ofert, wydarzeń i pracodawców do akceptacji oraz wiadomości. Pracownik może więc na bieżąco śledzić, co dzieje się w serwisie oraz akceptować lub odrzucać nowoutworzone oferty czy dodane wydarzenia. Daje to uczelni kontrolę nad treściami w systemie. Pracownicy również mają możliwość tworzenia ofert i wydarzeń.

System pozwala na tworzenie wiadomości grupowych, co pozwala szybko dotrzeć z informacjami do wielu odbiorców. Grupy odbiorców pracownik może samodzielnie zdefiniować w systemie, dzięki czemu biuro może wysyłać komunikaty kierowane do osób spełniających określone warunki, np. do grupy absolwentów konkretnego kierunku (a nawet przedmiotu) czy studentów danego roku. System można też wykorzystać do dystrybucji newslettera.

W systemie pracownicy mają też dostęp do listy kierunków i kompetencji oraz raportów dotyczących m.in. stopnia dopasowania kierunku do rynku pracy. System pokazuje też szkolenia dopasowane do danego kierunku i pozwalające rozszerzyć kompetencje jego studentów i absolwentów, co ułatwia wspieranie ich rozwoju.

Aktualnie w systemie wprowadzana jest także funkcja doradztwa zawodowego, pozwalająca na m.in. umawianie się na konsultacje w akademickim biurze karier.

System PCG Biuro Karier posiada nowoczesny i prosty w obsłudze interfejs oraz jest w pełni konfigurowalny. Możliwe jest dostosowanie go do potrzeb uczelni i zintegrowanie z systemami uczelnianymi, np. dziekanatowymi czy centralnego logowania. System można uruchomić w ramach ekosystemu rozwiązań PCG oraz jako samodzielne rozwiązanie. PCG Biuro Karier może zostać zainstalowane w infrastrukturze IT uczelni lub uruchomione w chmurze.

Zapraszamy do kontaktu i umówienie się na dedykowaną prezentację systemu w Państwa uczelni.