LUMEN 2024: THE World University Rankings 2025 – omówienie wyników polskich uczelni
5 grudnia 2024 4 min czytaniaDzięki partnerstwu Times Higher Education i PCG Academia do tradycji LUMEN dołączyła Gala wręczenia nagród polskim uczelniom sklasyfikowanym w wiodącym rankingu THE World University Rankings 2025.
Galę poprzedziło omówienie metodologii rankingu oraz wyników polskich uczelni, które przybliżyła uczestnikom LUMEN Magdalena Marzec, Regional Director for UK & Europe w Times Higher Education.
O rankingu i metodologii Times Higher Education
THE World University Rankings 2025 to jeden z najważniejszych globalnych rankingów uczelni, cieszący się dużym prestiżem i rozpoznawalnością. Ranking przygotowywany przez Times Higher Education prezentuje wszechstronny obraz szkolnictwa wyższego na świecie, wspierany solidnymi danymi. Zasięg danych THE obejmuje ponad 7000 uczelni ze 171 krajów.
Metodologia rankingu obejmuje pięć głównych obszarów działalności uczelni: Teaching, Research Environment, Research quality, Industry engagement oraz International outlook. Składa się na nie 18 starannie skalibrowanych wskaźników, które wyliczane są na podstawie danych z trzech rzetelnych źródeł:
- Academic Reputation Survey – globalna ankieta prowadzona przez THE wśród społeczności akademickiej na temat reputacji uczelni. Wysyłana jest do aktywnych naukowców posiadajacyh co najmniej jedno cytowanie (uzyskano 200 tys. odpowiedzi);
- bezpośrednio od uczelni;
- Elsevier (dane bibliometryczne).
Wyniki THE World University Rankings 2025
W najnowszej edycji rankingu Europa reprezentowała 32,7% z 2091 sklasyfikowanych uniwersytetów. Wśród nich jest 40 polskich uczelni, a kolejne cztery uzyskały status Reporter, co daje Polsce 17-sty najwyższy wynik na świecie.
Ze względu na rosnącą popularność rankingu liczba sklasyfikowanych uczelni wzrasta – jeszcze w 2018 roku uczestniczyło w nim 1091 uczelni, w tym 12 polskich. Oznacza to, że podczas gdy liczba uczelni ogólnie podwoiła się, to liczba polskich uczelni wzrosła ponad 3,5 razy.
Na podium rankingu znalazły się kolejno University of Oxford, Massachusetts Institute of Technology oraz Harvard University. TOP 10 zdominowały uczelnie z USA i Wielkiej Brytanii. Zaraz za topową dziesiątką, na miejscu 11., znalazła się pierwsza uczelnia z kontynentalnej Europy – szwajcarski ETH Zurich.
Najlepszy wynik pośród polskich uczelni uzyskał Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, który zajmuje 535 miejsce w rankingu. Polskie podium dopełniają Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, oba zakwalifikowane do grupy miejsc 601–800. W następnej grupie 801-1000 znalazł się Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Pozostałe uczelnie znalazły się pośród drugiego tysiąca miejsc.
Patrząc na ranking pod kątem kierunków studiów najczęściej klasyfikowanym kierunkiem w edycji 2025 były nauki fizyczne (456 uczelni), a najrzadziej prawo (202 uczelnie). W Polsce zaś najczęściej notowanym kierunkiem była informatyka (20 uczelni), a zaraz za nią nauki fizyczne (19 uczelni), natomiast najrzadszymi były psychologia (9 uczelni) i pedagogika (7 uczelni).
Wyniki Polski na tle Europy
Co ciekawe, mimo że w okresie 2018-2025 wyniki zarówno polskich, jak i europejskich uczelni istotnie się poprawiły (średnio o 7,5 dla Europy i o 10,4 dla Polski), to ich pozycja w rankingu spadła – dla Europy średnio o 127 miejsc, a dla Polski o 343. Spadek średniej pozycji wiąże się ze stale wzrastającą liczbą uczelni partycypujących w rankingu.
W podanym okresie Polska znacznie poprawiła wyniki w takich wskaźnikach jak stosunek liczby kadry do liczby studentów oraz stosunek dochodów z badań do liczby kadry. Poprawie uległy też wskaźniki dotyczące studentów zagranicznych, liczby publikacji czy współautorstwa międzynarodowego. Jednocześnie zanotowano duży spadek w zakresie liczby doktorantów i studentów oraz dochodów w przeliczeniu na liczbę kadry. Zmniejszyły się także wskaźniki dotyczące liczby pracowników zagranicznych i FWCI.
Z kolei wyniki dla poszczególnych grup kierunków poprawiły się w każdej z nauk oprócz psychologii, gdzie notowany jest drobny spadek. Największą poprawę obserwujemy w kierunkach artystycznych i humanistycznych – ponad dwukrotnie większą od następnych w kolejności kierunków medycznych i nauk o życiu.
W porównaniu z Europą niestety jedynym wskaźnikiem, w którym Polska wypadła lepiej jest stosunek liczby kadry do liczby studentów – różnica wynosi aż 25 punktów na plus dla Polski. Pozostałe wyniki wypadają niżej: największe relatywne różnice wyników na minus dla Polski w stosunku do Europy to współautorstwo międzynarodowe i siła badawcza. Słabo wypadają również wskaźniki dot. kadry międzynarodowej, patentów oraz liczby publikacji w stosunku do liczby kadry naukowej. Także wyniki dla poszczególnych kierunków choć istotnie się poprawiają w Polsce, nadal pozostają niższe niż średnio w Europie i to dla każdej grupy kierunków.
Szczegółowe wyniki THE World University Rankings 2025 dostępne są na stronie Times Higher Education: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/latest/world-ranking