THE World University Rankings to najbardziej prestiżowy i rozpoznawalny ranking szkół wyższych na świecie. Jest to również jedyny ranking, który w ocenie stosuje kryteria obejmujące każdą z misji uczelni: dydaktykę, badania naukowe, transfer wiedzy do otoczenia oraz umiędzynarodowienie. 

 

12 października Times Higher Education, twórca rankingu i globalny lider w dziedzinie analityki danych, opublikował najnowszą edycję THE World University Rankings 2023. W zestawieniu sklasyfikowano łącznie 1799 instytucji szkolnictwa wyższego ze 104 krajów i regionów. Dodatkowo 526 uczelni uzyskało w rankingu status „Reporter” – są to uczelnie, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi. Łącznie uwzględniono ponad 210 uczelni więcej niż w zeszłej edycji, co związane jest ze stale rosnącą popularnością rankingu. 

 

Ocenie poddano ponad 2500 instytucji. Przygotowując ranking Times Higher Education zanalizował m.in. ponad 121 milionów cytowań z 15,5 miliona publikacji naukowych oraz wyniki ankiet przeprowadzonych pośród 40 tys. naukowców z całego świata. 

  

Globalna czołówka uczelni 

Pierwsze miejsce w rankingu po raz siódmy z rzędu należy do University of Oxford. Drugie miejsce zajmuje Harvard University, a podium zamyka University of Cambridge, który awansował z 5. miejsca w poprzedniej edycji. 

University of Oxford jest również liderem w kryterium badań naukowych, natomiast Harvard University przoduje pod względem dydaktyki. Z kolei pod kątem umiędzynarodowienia na czoło wysuwa się Macau University of Science and Technology. 

Najlepszy rankingowy debiut w tym roku odniósł Humanitas University, prywatnej uczelni z siedzibą w Milanie, która uzyskała miejsce w grupie 201-250. 

  

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023 

W THE World University Rankings 2023 zaklasyfikowane zostały 34 uczelnie z Polski, w tym dwie prywatne. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do ubiegłej edycji, gdzie polskich uczelni było 23. Trend wzrostowy jest jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na rok 2019 – w tamtej edycji polskich uczelni było zaledwie 12. Mimo mierzenia się z pandemią polskim uczelniom udało się dużo osiągnąć od tamtej pory! 

 

Jest to nie tylko wzrost ilościowy, ale też i jakościowy. Wśród polskich uczelni liderem jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, który uzyskał bardzo dobre miejsce w grupie 351-400. Jest to pierwszy raz od 2015 roku, gdy polska uczelnia znalazła się w Top 500. 

Kolejne miejsca na podium zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, oba sklasyfikowane w grupie 601-800. Z kolei Uniwersytet Medyczny w Gdańsku oraz Uniwersytet Warszawski uzyskały miejsca w grupie 801-1000. Następne polskie uczelnie uplasowały się w grupie 1001-1200, w której znalazły się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet SWPS. 

 

Do następnej grupy miejsc 1201-1500 zakwalifikowano: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Opolską, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnikę Poznańską, Politechnikę Śląską, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski. 

 

Pozostałe polskie uczelnie w rankingu to uplasowane w grupie 1501+ Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Rzeszowska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Politechnika Wrocławska. 

 

Dodatkowo Politechnika Morska w Szczecinie oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej uzyskały status „Reporter” i mają duże szanse na wejście do rankingu w przyszłej edycji. 

  

Polskie uczelnie o najlepszych wynikach w poszczególnych kryteriach 

W kryterium dydaktyki najlepszym wynikiem może pochwalić się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – 39.6 pkt (maksymalna liczba punktów w kryterium wynosi 100). Za nim plasują się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (37.1) oraz Uniwersytet Warszawski (26.8).  

Uniwersytet Warszawski przoduje zaś w kryterium badań naukowych (27.4 pkt), a zaraz za nim znalazły się Uniwersytet im. A. Mickiewicza (25.3) oraz Uniwersytet Wrocławski (24). Uniwersytet Wrocławski jest za to absolutnym liderem pod względem cytowań – aż 89 pkt. Następne w kolejności są tutaj Uniwersytet Medyczny w Łodzi (80.1) oraz Uniwersytet Warszawski (42.6). 

 

W przypadku współpracy z biznesem najlepiej oceniono Akademię Górniczo-Hutniczą (56.8 pkt), Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (46.7) oraz Politechnikę Wrocławską (45.5). Natomiast pod względem umiędzynarodowienia najlepiej przedstawiają się Uniwersytet Warszawski (43 pkt), Uniwersytet Wrocławski (41) oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (37.5). Z kolei Akademia WSB może pochwalić się największą liczbą studentów zagranicznych – stanowią oni aż 33% liczby osób kształcących się na uczelni. 

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami na stronie THE: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2023/world-ranking  

  

Uczelniom gratulujemy dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów! Mamy nadzieję, że w przyszłej edycji ponownie pobijecie rekordy i zobaczymy jeszcze więcej naszych uczelni na jeszcze wyższych pozycjach! 

  

Nagrody dla polskich uczelni w THE World University Rankings 2023 

Podczas konferencji LUMEN 2022 odbędzie się pierwsza Gala wręczenia nagród dla polskich uczelni sklasyfikowanych w THE World University Rankings 2023. Nagrody z rąk przedstawicieli THE – Phila Baty’ego, Chief Knowledge Officer oraz Nicolasa Cletza, Regional Director for Poland, odbiorą Rektorzy uczelni. Eksperci THE przedstawią też dogłębną analizę wyników polskich uczelni oraz przybliżą kulisy tworzenia rankingu. 

 

LUMEN 2022 odbędzie się online 22-23 listopada. Zachęcamy do bezpłatnej rejestracji: https://pcgacademia.pl/