THE World University Rankings, publikowany przez Times Higher Education, jest najbardziej prestiżowym globalnym rankingiem uczelni. Obecność w rankingu to duży sukces, dlatego PCG Academia w partnerstwie z Times Higher Education w ramach Konferencji LUMEN 2023 wręczy nagrody dla uczelni z Polski i z Ukrainy, sklasyfikowanych w najnowszym THE World University Rankings 2024. Zapraszamy do rejestracji na LUMEN na stronie lumen.edu.pl 

THE World University Rankings 2024, który ukazał się w ostatnich dniach, to pierwszy ranking stworzony z użyciem nowej, ulepszonej metodologii WUR 3.0. W ocenie uczelni bierze się pod uwagę 18 dokładnie skalibrowanych wskaźników, które obejmują pięć obszarów: dydaktykę, badania naukowe, doskonałość naukową, współpracę z biznesem oraz umiędzynarodowienie. Więcej informacji o WUR 3.0 jest dostępne na stronie THE. 

THE World University Rankings 2024 – wyniki ogólne 

Tegoroczna edycja THE World University Rankings uwzględnia 1904 szkół wyższych ze 108 krajów i regionów. Kolejnych 769 uczelni zostało sklasyfikowanych ze statusem Reporter, co oznacza, że przesłały dane niezbędne do oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych, aby otrzymać rangę. 

Pierwsze miejsce w rankingu już ósmy rok z rzędu zajął University of Oxford. Pozostałe miejsca w czołówce uległy drobnym przetasowaniom: na miejsce drugie wysunął się Stanford University, a podium zamyka awansujący o dwie pozycje Massachusetts Institute of Technology (MIT). 

Czwarte miejsce należy do Harvard University, który spadł z drugiej pozycji. Spadek zanotował też University of Cambridge, który zajął piąte miejsce. Pozostałe uczelnie w Top 10 to kolejno: Princeton University, California Institute of Technology, Imperial College London, University of California, Berkeley oraz Yale University. 

Jak widać, w czołówce klasycznie dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie. Jest ich również najwięcej w rankingu: odpowiednio 169 i 163 instytucje. Do najliczniej reprezentowanych krajów należą też Indie (91 uczelni) oraz Chiny (86 uczelni). 

Co ciekawe, cztery kraje pojawiły się w rankingu po raz pierwszy i wszystkie to kraje europejskie. Debiutantami są uczelnie z Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Północnej Macedonii oraz Armenii. 

THE World University Rankings 2024 – wyniki polskich uczelni 

W tej edycji rankingu uplasowało się aż 39 uczelni z Polski. Utrzymuje się więc stały trend wzrostowy: jeszcze w edycji 2019 polskich uczelni było zaledwie 12, w edycji 2022 już 23 uczelnie, a w ubiegłorocznym rankingu 34 uczelnie. 

Do liderów należą trzy szkoły wyższe sklasyfikowane w grupie miejsc 601-800: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W następnej grupie  801-1000 znalazł się zaś Uniwersytet Medyczny w Łodzi. 

Do następnej grupy 1001-1200 zakwalifikowano 10 uczelni, w tym jedną prywatną: Uniwersytet SWPS. Pozostałe w tym przedziale to: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Wrocławski. 

Kolejnych 13 uczelni uplasowało się w grupie 1201-1500, a 10 szkół wyższych w grupie 1501+. Dodatkowo Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Politechnika Morska w Szczecinie uzyskały status Reporter. 

THE World University Rankings 2024 – wyniki ukraińskich uczelni 

Gala wręczenia nagród Times Higher Education na Konferencji LUMEN 2023 obejmie także uczelnie z Ukrainy. W tegorocznym rankingu znajdziemy 42 ukraińskie uczelnie. Najwyżej z nich uplasował się Sumy State University, który znalazł się w grupie 401-500. Do grona najlepszych ukraińskich uczelni należą też Lviv Polytechnic National University (grupa 601-800) oraz Kharkiv National University of Radio Electronics (1001-1200). Kolejnych osiem uczelni uplasowało się w grupie 1201-1500, a w ostatniej grupie 1501+ cztery uczelnie. Pozostałe uczelnie z Ukrainy zdobyły status Reporter. 

Wszystkim uczelniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Mamy nadzieję, że dobre wyniki będziemy mogli świętować razem podczas LUMEN 2023 w listopadzie! 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami rankingu na stronie THE: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2024/world-ranking