Firma WEBCON powstała w 2006 roku w Krakowie. Obecnie ma ponad 1000 klientów i jest numerem 1 wśród polskich dostawców systemów zarządzania procesami i elektronicznym obiegiem dokumentów ECM według Computerworld Top 200 – najważniejszego opracowania podsumowującego sektor informatyczny w Polsce.

W 2021 roku WEBCON i PCG Academia nawiązały strategiczne partnerstwo w obszarze wdrożeń dla klientów z sektora szkolnictwa wyższego. Każdego roku PCG Academia zdobywa status Partnera Premium WEBCON, przyznawany elitarnemu gronu zaledwie 10 firm informatycznych na świecie.

WEBCON skupia się na jednym produkcie – platformie lowcode WEBCON BPS, konsekwentnie ją rozwijając. W czym tkwi sekret sukcesu WEBCON BPS opowiedział na LUMEN Krzysztof Guzikowski, Dyrektor Kanału Partnerskiego WEBCON.

Czym jest WEBCON BPS?

WEBCON BPS to platforma lowcode do cyfryzacji i automatyzacji procesów biznesowych, sprawdzająca się też jako system workflow do elektronicznego obiegu dokumentów. Dzięki elastyczności trafia ona w potrzeby zarówno korporacji i firm, jak i innych instytucji, w tym uczelni.

Platforma pozwala na optymalizację procesów i efektywniejszą ich realizację. Zaletą lowcode jest brak konieczności znajomości kodowania. Jednym z założeń platformy jest umożliwienie właścicielom biznesowym udziału w budowaniu szytych na miarę aplikacji wspierających procesy.

Kluczowe filary, na których zbudowany jest WEBCON BPS to Fabryka Aplikacji, technologia Instant Change™, Citizen-Assisted Development oraz architektura Enterprise.

Fabryka Aplikacji

Fabryka Aplikacji to jedno uniwersalne narzędzie do tworzenia aplikacji niezależnie od ich przeznaczenia. W efekcie znajomość jednej aplikacji to znajomość wszystkich. Ta jednorodność ułatwia dostarczanie aplikacji i obniża koszty ich tworzenia, utrzymania i rozwoju, a także ułatwia „oswojenie” się użytkowników z platformą. Pozwala też skoncentrować wysiłki na samym procesie i logice biznesowej. Ponadto dzięki temu aktualizacja platformy oznacza aktualizację wszystkich aplikacji. To wszystko razem sprawia, że budżetowanie cyfryzacji procesów jest dużo prostsze.

Architektura Enterprise

Projektując architekturę platformy, WEBCON szczególną uwagę zwrócił na zachowanie niskiego kosztu jej utrzymania i rozwoju. Zapewniono też wysoką stabilność pozwalającą na adresowanie procesów o krytycznym znaczeniu (tzw. mission-critical). Inną cechą zastosowanej architektury jest skalowalność dla nawet kilkudziesięciu tysięcy użytkowników i milionów zadań, co daje uczelniom pewność, że aplikacje zapewnią obsługę procesów i prostych, i bardzo złożonych. Duży nacisk został również położony na zapewnienie bezpieczeństwa platformy; wbudowano też wsparcie dla wielojęzyczności i wielodziałowości. Zastosowana architektura pozwala na wdrożenie platformy w modelu preferowanym przez uczelnię – SaaS, PaaS lub On-premise.

Technologia Instant Change

Digitalizacja jest trudnym zadaniem, ponieważ wymagania projektowe lubią zmieniać się w trakcie projektu i na etapie uruchomienia. Technologia Instant Change™ pozwala na wprowadzanie zmian na bieżąco nawet w działających już procesach. Zmiany mogą być wykonywane w sposób zwinny, bez konieczności angażowania deweloperów lub programistów oraz bez generowania wysokich kosztów, które wystąpiłyby w „tradycyjnym” modelu wprowadzania zmian. Unikamy też paraliżu decyzyjnego wywołanego zmianami. Łatwość wprowadzania zmian daje możliwość stosowania reguły Pareto oraz podążania ścieżką MVP i stałego doskonalenia – klienci WEBCON zmieniają swoje aplikacje regularnie, nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku.

Citizen-Assisted Development

Citizen-Assisted Development oznacza sprawną komunikację między IT a biznesem, czyli włączenie właścicieli biznesowych (którzy przecież najlepiej znają swoje procesy i wiedzą, czego potrzebują) w projektowanie wersji cyfrowej procesu. Osoby zajmujące się danym procesem mogą w prosty, wizualny sposób zaprezentować, jak chcą, by ten proces wyglądał cyfrowo, co pomaga zespołom IT w dostarczeniu dobrze dopasowanego produktu. Platforma WEBCON BPS pozwala na budowanie prototypów, w których definiujemy nasze wymagania, po czym produkcyjnie wdrażamy gotowe już, lepsze rozwiązanie.

Dlaczego WEBCON BPS dla uczelni?

Omówione cztery filary sprawiają, że WEBCON BPS jest popularnym wyborem wśród uczelni chcących digitalizować procesy i wprowadzać elektroniczne zarządzanie obiegiem dokumentacji. Kluczowe korzyści, które odnoszą uczelnie korzystające z WEBCON BPS to:

  • czas i koszty dostarczania aplikacji zostają drastycznie obniżone, pozwalając na budowę znacznie większej liczby aplikacji w tym samym budżecie,
  • aplikacje tworzone są w sposób zwinny i można je elastycznie dopasowywać do zmieniających się potrzeb i wymagań,
  • nawet najbardziej złożone aplikacje procesowe powstają krok po kroku w sposób iteracyjny, co daje szybki efekt i natychmiastowe ROI,
  • zwiększa się świadomość procesowa uczelni, a użytkownicy chętniej proponują innowacje i wdrażają je we współpracy z IT,
  • możliwość znaczącego zmniejszenia liczby osób obsługujących dany proces,
  • uzyskanie dużo większej przejrzystości procesu i zmniejszenie kosztów jego obsługi,
  • wiele zagadnień związanych z procesem może być obsługiwanych całkowicie automatycznie.