Dobra platforma edukacyjna – czym powinna się charakteryzować?
19 kwietnia 2024 5 min czytaniaSzybko zorientowaliśmy się, że przestrzeń internetu jest tak duża, że nie sposób nie wykorzystać jej do samokształcenia. Zaprojektowane programy i platformy edukacyjne mogą nie tylko stanowić dla nas bazę danych, lecz mogą także przedstawiać nam te dane w sposób zorganizowany i ustandaryzowany.
Popularność e-learningu z roku na rok jest coraz większa. To dzięki takim metodom nauczania online możemy zdobywać wiedzę przy spełnieniu tylko jednego warunku, którym jest łączność z internetem. Wszelkie materiały szkoleniowe, kursy, ćwiczenia, zadania i testy są dostępne dla każdego, kto pragnie posiąść wiedzę z dowolnej tematyki. Czasem platformy edukacyjne są dostępne po uprzednim uregulowaniu opłaty, lecz innym razem korzysta się z nich darmowo.
Kiedy korzystamy z platform edukacyjnych?
E-learning pozwala na realizowanie kursów, szkoleń i lekcji o dowolnej tematyce. Dzięki nim możemy kształcić się w niemalże każdym kierunku, czerpiąc z wielu dziedzin. Dlatego nauka w formie e-learningu jest tak szeroko wykorzystywana.
Nauczanie online realizowane jest w szkołach i na uczelniach. Duża część studentów i uczniów poznała się ze specyfiką działania na platformach do e-learningu już przed wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 roku. Jak wiadomo, sytuacja sanitarno-epidemiologiczna wymusiła przejście na naukę zdalną we wszystkich szkołach publicznych i prywatnych. Od wtedy metody nauki online zaczęły być znane przez prawie wszystkich. Lekcje, sprawdziany, wykłady i ćwiczenia zaczęto organizować w internecie i wymogło to zapoznanie się z nowymi platformami lub jeszcze silniejsze zagłębienie się w znane już narzędzia. Tak czy inaczej, wiele z nich dzięki swej funkcjonalności było pomocnych zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.
Możliwości, jakie oferuje platforma e-learningowa, sprawdzają się również w sferze zawodowej, a także w szeroko pojętym biznesie. W wielu firmach organizowane są szkolenia i kursy dla pracowników. Prawie każda praca musi być poprzedzona wcześniejszym wdrożeniem teoretycznym. Dlatego jedną z metod ich organizacji są właśnie szkolenia online przy wykorzystaniu platformy e-learningowej. Wtedy na szkoleniach nie jest wymagane osobiste stawiennictwo, lecz jedynie aktywność w internecie.
Platformy e-learningowe pozwalają nie tylko na edukowanie pracowników, lecz również służą jako narzędzie do realizacji projektów. Dana platforma umożliwia komunikację, zarządzanie modułami, łatwą modyfikację danych i udostępnianie plików, przez co jej użytkownicy będąc w dowolnym miejscu, mogą uczestniczyć w życiu zawodowym firmy.
E-learning – co powinien zapewniać?
Oczywiście z platform e-learningowych korzystamy wedle naszych potrzeb. Dlatego inne funkcje pełni on w szkole a inne w pracy. Tak czy inaczej, istnieje kilka cech, które wyróżniają platformy.
Różnica między tradycyjnym nauczaniem a nauczaniem online przede wszystkim dotyczy bezpośredniości. Dlatego platforma e-learningowa ma za zadanie, jak najbardziej przybliżać nam kontakt, czyli umożliwiać, jak najpełniejszą interakcję. Stąd możliwość wykreowania przez użytkowników swojego osobistego profilu, w którym możemy m.in. umieścić nasze zdjęcie i wpisać swoje dane osobowe. Chodzi o to, by stworzyć namiastkę naszej rzeczywistej obecności.
Do odpowiedniej integracji oddalonych od siebie grup ludzi służą przede wszystkim wideokonferencje. Nic tak nie daje poczucia kontaktu z rozmówcą, jak okazja do zobaczenia go na ekranie swojego komputera lub smartpohona.
Skoro wymieniona została kwestia bezpośredniego kontaktu, to ten z pewnością możliwy jest na platformach e-learningowych, dzięki oknom dialogowym i możliwości pisania komentarzy w poszczególnych modułach. Zatem mamy szansę na szybką reakcję z innymi użytkownikami. Ponadto dużym atutem platform jest możliwość udostępnienia plików. Użytkownicy mogą dzielić się z sobą efektem swojej pracy bez konieczności przesyłania treści drogą mailową lub poprzez zewnętrzne nośniki pamięci.
Za pomocą platformy e-learningowej powinniśmy również mieć możliwość odbywania kursów i szkoleń. Użytkownicy mają od nich dostęp przez poszczególne odrębne i nowe moduły, czyli foldery znajdujące się w bazie platformy. To w nich zawarte są materiały szkoleniowe i dedykowane szkolenia. Tym samym dzięki platformie mamy możliwość tworzenia kursów lub testów, które nasycimy treściami i ułożymy, dbając o kolejność i zgodność merytoryczną. Wyniki testów lub oceny za ukończony kurs mogą być widoczne dla wszystkich lub jedynie dla nauczyciela lub administratora, przez co istnieje możliwość śledzenia postępów uczniów i kursantów. Taka opcja platform pozwala też tworzyć webinary.
Oczywiście istotne jest to, żeby dana platforma e-learning była łatwa w obsłudze dla jej użytkowników. Intuicyjność danej strony z platformą jest kwestią subiektywną, natomiast istnieje kilka uniwersalnych zasad, które sprawiają, że jest ona atrakcyjna dla wszystkich. Składają się na nie kwestie związane z interfejsem platformy, jak i szybkość ładowania poszczególnych operacji.
Z jednej strony chodzi o łatwość znajdowania danych narzędzi na danej platformie edukacyjnej, ale z drugiej także o to, by oferowała ona dużo pożytecznych narzędzi. Łatwość oraz złożoność może być trudna do połączenia, natomiast wielu platformom się to udaje. Chodzi przecież o to, żeby umiejętnie korzystać ze wszystkim pożytecznych możliwości, jakie daje e-learning.