Najnowsza edycja Rankingu Szanghajskiego, zwanego też Listą Szanghajską, właśnie ujrzała światło dzienne. Pośród tysiąca najlepszych uczelni na świecie sklasyfikowano osiem szkół wyższych z Polski. 

Za najlepsze polskie uczelnie uznano Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, które zaklasyfikowano w grupie miejsc 401-500. 

Oba uniwersytety wykorzystują nasz system Sciencecloud do zarządzania nauką i wspierania procesu przygotowań do ewaluacji. Z obiema uczelniami blisko współpracujemy również w zakresie instytucjonalnych repozytoriów naukowych oraz wdrożyliśmy dostosowany do ich potrzeb system DSpace 7 od naszego partnera LYRASIS. Ponadto Wydział Prawa i Administracji UJ korzysta z wdrożonego przez nas innego rozwiązania partnerskiego, czyli platformy e-learningowej Blackboard Learn od Anthology. 

W grupie miejsc 801-900 uplasowała się z kolei Politechnika Gdańska. Pozostałe uczelnie zostały sklasyfikowane w grupie miejsc 901-1000. Znalazły się w niej: 

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,   
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 
  • Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, 
  • Politechnika Warszawska, 
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. 

Współpracujemy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie cyfryzacji procesów administracyjnych. Wspieramy uczelnię w cyfrowej transformacji poprzez wdrożenie platformy do elektronicznego obiegu dokumentów i zarządzania procesami WEBCON BPS. Dla Politechniki Warszawskiej zaś dostarczamy Class – platformę wideokonferencji dla zdalnego nauczania.  

Wszystkim uczelniom serdecznie gratulujemy znalezienia się w prestiżowym gronie najlepszych na świecie! 

 Krótko o Rankingu Szanghajskim

Ranking Szanghajski, a właściwie Academic Ranking of World Universities (ARWU), publikowany jest od 2003 roku. Został opracowany przez Center for World-Class Universities Szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong, a od 2009 roku przygotowuje go niezależna organizacja Shanghai Ranking Consultancy. Co roku ocenianych jest w nim ponad 2500 uniwersytetów.  

W ocenie uczelni ranking stosuje sześć głównych kryteriów. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” i „Science”, liczbę publikacji, które znalazły się w indeksach cytowań Science Citation Index – Expanded i Social Sciences Citation Index, liczbę najwyżej cytowanych naukowców oraz stosunek wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. 

Ranking ARWU 2024 dostępny jest na stronie:

Ranking ARWU 2024 – SPRAWDŹ