Uniwersytet Łódzki wykorzysta nowoczesne rozwiązanie IT do zarządzania akademickim biurem karier, oferowane przez PCG Academia. Głównym zadaniem systemu będzie lepsze dopasowanie oferty dydaktycznej uczelni do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego w regionie. Ponadto, aplikacja ma wesprzeć pracowników Biura Karier UŁ, w wykonywaniu codziennych czynności związanych z zarządzaniem informacją na temat dostępnych ofert pracy, kursów czy staży, a także organizacją wydarzeń, ankietyzacją i bieżącymi relacjami ze studentami i absolwentami.

Aplikacja PCG Biuro Karier stanowi integralny element Educloud, ekosystemu rozwiązań IT dla uczelni, oferowanych nie tylko w modelu klasycznego wdrożenia, ale także w formie nowoczesnej usługi chmurowej oferowanej w modelu Software as a Service (SaaS).

Jedną z kluczowych funkcjonalności systemu dostarczanego przez PCG Academia do Uniwersytetu Łódzkiego, będzie platforma umożliwiająca studentom i absolwentom tworzenie indywidualnych profili na podstawie swoich kompetencji, umiejętności i zainteresowań. W oparciu o te informacje, system zaproponuje najlepiej dopasowane oferty pracy, stażu i praktyk oraz umożliwi zapisy na najbardziej pasującego do profilu studenta lub absolwenta wydarzenia.

Z perspektywy pracodawcy, możliwe będzie sprawne zamieszczanie ofert, bezpośrednia komunikacja ze studentami i absolwentami uczelni, a także przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego w całkowicie elektronicznej formie. Pracodawcy będą mieli także możliwość atrakcyjnego zaprezentowania profilu swojej firmy poprzez dodanie wszystkich istotnych informacji za pomocą interaktywnego kreatora.

Pracownicy Biura Karier UŁ uzyskają pełny dostęp do informacji o profilach kandydatów wraz z dopasowanymi ofertami i złożonymi przez nich aplikacjami oraz danymi o rekrutacjach i aplikacjach. System umożliwi pracownikom Biura Karier UŁ automatyczne generowanie dokumentów w formacie PDF, a dzięki integracji z systemem dziekanatowym USOS zapewni zgodność prezentowanych danych z tymi przechowywanymi w systemach uczelnianych.

Integralnym elementem systemu dostarczanego przez PCG Academia będzie moduł ankiet pozwalający na sprawne przeprowadzanie badania losów absolwentów, a także ankietyzację dowolnej grupy odbiorców. Wraz z modułem analiz umożliwi on szereg unikalnych funkcjonalności jak np. badanie pracodawców pod kątem zapotrzebowania na kompetencje u absolwentów wchodzących na rynek pracy (weryfikacja efektów kształcenia) czy ewaluację efektów edukacyjnych osiąganych przez stażystów.

System wspierający pracę Biura Karier UŁ zostanie uruchomiony z początkiem roku akademickiego 2022/2023. W ramach współpracy PCG będzie również świadczyć usługi związane z rozwojem i utrzymaniem systemu w uczelni, tak aby zapewnić jego sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie.

Uniwersytet Łódzki jest jedną z najlepiej zinformatyzowanych uczelni w kraju, będącą nie tylko użytkownikiem, ale również autorem licznych rozwiązań IT, znajdujących zastosowanie w polskich szkołach wyższych, tj. aplikacja mobilna mUSOS czy system kadrowo-płacowy.

Biuro Karier UŁ to zaangażowany i dynamicznie działający zespół, będący autorem wielu ciekawych inicjatyw, jak choćby program mentorski „Absolwent VIP” – uhonorowany w 2015 roku nagrodą LUMEN, dla najlepiej zarządzanych projektów w polskim szkolnictwie wyższym.