Jak zaczęła się Twoja przygoda z PCG?

Do PCG Academia dołączyłam w styczniu 2020 roku, obejmując stanowisko HR Biznes Partnera. PCG jest wewnętrznie zorganizowane w dwa obszary – biznesowy, w którym realizowana jest sprzedaż, marketing i realizacja projektów, oraz technologiczny, gdzie budowane jest oprogramowanie dla szkół wyższych. Firmie zależało, aby współpraca na linii biznes-IT przebiegała w sposób efektywny i partnerski, a ja mam tu spore doświadczenie, zdobyte w poprzedniej pracy dla dużego integratora IT. Ponadto, od momentu przejęcia firmy przez amerykańskiego inwestora (Public Consulting Group), firma dynamicznie się rozwija. W rezultacie, do PCG dołączają nowi pracownicy, powstają całkiem nowe zespoły, a ludzie z doświadczeniem awansują i zwiększa się ich odpowiedzialność. Jest to zatem taki moment w życiu firmy, w którym wykuwa się jej ostateczny kształt i charakter, a to z mojego punktu widzenia jest bardzo atrakcyjne.

Opowiedz proszę o tym czym, zajmujesz się dziś w PCG Academia?

Lubię postrzegać swoją rolę w firmie jako rolę konsultanta, doradcy dla osób sprawujących różnego rodzaju funkcje zarządcze. Na co dzień pracuje bezpośrednio z kodeksowym zarządem firmy oraz z przedstawicielami średniego i niższego szczebla zarządzania – kierownikami funkcyjnymi, liderami zespołów, kierownikami projektów. Osią moich codziennych działań jest strategia HR-owa, którą wspólnymi siłami zaprojektowaliśmy, a teraz staramy się ją konsekwentnie realizować. Naszym nadrzędnym celem jest zbudowanie w PCG Academia kultury organizacyjnej firmy, która promuje zaangażowanie, partnerską współpracę pomiędzy zespołami oraz indywidualny rozwój naszych pracowników. Środkiem do tego celu stają się różnego rodzaju narzędzia HR-owe, szkolenia i warsztaty. Jednym z ciekawszych jest Insights Discovery – model opisujący indywidualny styl funkcjonowania pracownika, który pozwala na wzajemne poznanie i zrozumienie zachowań członków naszego zespołu. Pochwalę się, że w chwili obecnej już 100% pracowników PCG Academia zostało poddanych takiemu badaniu, co daje nam dużą widoczność w to jaki mamy „team” i jak możemy go dalej rozwijać.

Jakie są Twoje największe wyzwania w roli HR BP w PCG?

Nie od dziś wiadomo, że branża IT to nie jest najprostsze środowisko pracy dla HR-owca. Globalizacja na rynku pracy w IT i stale rosnące oczekiwania pracowników sektora technologicznego zawieszają poprzeczkę naprawdę wysoko. W przypadku PCG Academia, dodatkowym utrudnieniem jest nasza wąska specjalizacja w obszarze technologii edukacyjnych (tzw. ed tech). Na rynku po prostu nie ma zbyt wielu osób z doświadczeniem i dobrym zrozumieniem procesów, które obsługujemy na uczelniach. Dlatego w PCG stawiamy mocny akcent na zaawansowane programy on-boardingowe dla nowych pracowników i dbamy o to, aby każdy z nich otrzymał transfer wiedzy, którego potrzebuje aby stać się efektywnym. Ponadto, zależy nam aby ludzie chcieli pracować z naszą firmą jak najdłużej i dlatego zaprojektowaliśmy specjalny program indywidualnego rozwoju naszych kadr. W ramach cyklicznie organizowanych rozmów rozwojowych wymieniamy się informacją zwrotną (co ważne – dwustronnie), przekazujemy naszym pracownikom wsparcie i wspólnie szukamy pomysłów na ich dalszy rozwój zawodowy i osobisty. Mam wrażenie, że ludzie to doceniają bo wśród pracowników naszej załogi nie brakuje osób, które są z nami 5, 10, a nawet 15 lat i dłużej.

Co podoba Ci się w Twojej pracy? Które jej aspekty sprawiają Ci największą satysfakcję?

Warunkiem sine qua non, jaki postawiłam obejmując stanowisko HR Biznes Partnera, była autonomia w działaniu. Zarząd firmy przystał na to, pod warunkiem przedstawienia przeze mnie kompleksowej strategii HR i zaproponowania mierzalnych celów jakie przy jej pomocy będziemy w stanie zrealizować. Współpracujemy w tym duchu już drugi rok i mam wrażenie, że obu stronom to bardzo odpowiada. Osobiście moją największą satysfakcją jest widzieć jak ta firma i jej pracownicy się rozwijają. Zdolni ludzie, a takich u nas nie brakuje, nie potrzebują szczegółowej mapy aby trafić z punktu A do punktu B. Czasem potrzebują tylko wskazówki, pchnięcia ich we właściwym kierunku. Takie subtelne, punktowe wspieranie ludzi w ich rozwoju to jest coś co umiem i lubię robić. Przed nami nowy etap – chcemy nie tylko tworzyć, ale również integrować rozwiązania IT stron trzecich. Aspirujemy też, aby rozwijać się międzynarodowo. Już teraz wiem, że to poskutkuje nowymi, ekscytującymi wyzwaniami dla mnie i dla zespołu zarządzającego firmą, dlatego z entuzjazmem patrzę w przyszłość.

A co po pracy? Co jest Twoją pasją?

Po pracy przede wszystkim rodzina która jest dla mnie ogromnym wsparciem, motywacją i inspiracją. Uwielbiam przyrodę i kocham zwierzęta stąd jak tylko czas pozwala uwielbiam podróżować. Jestem też uzależniona od kupowania i czytania książek…mam w domu prawdziwą bibliotekę.