Badanie i monitorowanie dostępności cyfrowej uczelni przy pomocy narzędzia Blackboard Ally

    • Data: 21.04.2022
    • Godzina: 13:00 - 14:00
    • Piotr Źrołka
    • Anna Warda-Ritzen
    • Magda Sochacka
    • Piotr Źrołka
    • Anna Warda-Ritzen
    • Magda Sochacka
    • Piotr Źrołka
    To wydarzenie już się odbyło

    Nie brałeś udziału? Nic straconego! Obejrzyj relację z webinaru.

    O wydarzeniu

    Dostępność cyfrowa uczelni polega na tworzeniu środowiska, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą na zasadzie równości uczestniczyć w procesie kształcenia. Dostępne cyfrowo treści i dokumenty muszą spełniać kryteria dostępności określone standardem WCAG. Chociaż standard ten w szczególności dotyczy osób niepełnosprawnych to podążanie za nim ułatwia i usprawnia korzystanie z treści cyfrowych dla wszystkich.

    Podczas webinaru porozmawiamy z ekspertem do spraw dostępności Piotrem Źrołką o tym, w jaki sposób uczelnie mogą budować dostępność w wymiarze cyfrowym. Zapytamy też eksperta jakie są najczęstsze błędy związane z dostępnością oraz w jaki sposób zwiększać świadomość pracowników uczelni dotyczącą dostępności.

    W drugiej części webinaru zaprezentujemy narzędzia Blackboard Ally i Ally for Websites, wspierające dostępność materiałów dydaktycznych i stron internetowych. Narzędzia te informują dydaktyków o dostępności materiałów dydaktycznych umieszczanych przez nich na platformie e-learningowej, a redaktorów stron – o dostępności publikowanych przez nich treści internetowych. Ally udziela również informacji zwrotnych odnośnie zidentyfikowanych błędów, stanowiących bariery dla osób z niepełnosprawnościami, oraz wskazówek jak te błędy wyeliminować. Dodatkowo rozwiązanie w sposób automatyczny generuje formaty alternatywne dla dokumentów i treści kursów na platformach e-learninowych i stronach internetowych, w tym m.in.: format audio, elektroniczny brajl, czy PDF powstały po procesie OCR. Dzięki temu studenci oraz osoby odwiedzający stronę mogą zapoznać się z treściami dydaktycznymi i informacjami w wybrany przez siebie sposób, bez konieczności dodatkowych działań po stronie pracowników uczelni.

    Korzyści z uczestnictwa

    • Zdobycie wiedzy na temat najlepszych praktyk w zakresie budowania dostępności cyfrowej uczelni
    • Informacja o najczęściej popełnianych błędach i sposobach ich eliminacji
    • Prezentacja narzędzi wspierających dostępność na uczelniach
    • Informacja o dostępnych formatach alternatywnych i ich przydatności dla ogółu studentów, w tym w szczególności studentów z niepełnosprawnościami i trudnościami w nauce
    • Sesja pytań i odpowiedzi z uczestnikami spotkania

    Eksperci:

    • Magda Sochacka

      Od 10 lat związana z branżami doradztwa biznesowego i technologii w edukacji. W PCG Academia zarządza wprowadzaniem rozwiązań zagranicznych partnerów, w tym platform e-learningowych i służących do elektronicznego egzaminowania, do polskiego sektora szkolnictwa wyższego. Doświadczenie zawodowe zdobywała na projektach w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz programu CEMS Master in International Management.

    • Piotr Źrołka

      Accessibility Expert & UX Strategist, CEO Kinaole

      Projektant i doradca, od ponad 13-lat pomaga mniejszym i większym firmom w projektowaniu uniwersalnych usług. Ekspert w dziedzinie dostępności. Ukończył kurs DHS Trusted Tester organizowany przez Homeland Security Office of Accessible System & Technology. Specjalizuje się w service design, UCD. Wykorzystuje wiedzę z zakresu użyteczności i analizy biznesowej w pracy z klientami. Doświadczony w obszarach bankowość, finansów i medycznym.

    • Anna Warda-Ritzen

      Anna Warda-Ritzen pracuje w PCG Academia na stanowisku Konsultanta ds. Kształcenia Online. Specjalizuje się w rozwiązaniach służących do zdalnego nauczania i elektronicznego egzaminowania dostarczanych przez firmy Blackboard, Open LMS oraz Inspera. Pracując w różnych sektorach, w Polsce i w Holandii, zdobyła szeroką wiedzę na temat analizy biznesowej w IT oraz procesu wdrażania rozwiązań informatycznych. Swoją pasję odkryła jednak w obszarze  IT w edukacji, w związku z czym stale pogłębia wiedzę na temat technologii wykorzystywanych w kształceniu online i chętnie się nią dzieli.

    Kontakt

    zapisz się