Zapraszamy na cykl podcastów Uniwersytet Cyfrowy

    • Data: 10 maja 2022, godzina: 12:00 Podcast dostępny na platformach: YouTube oraz Spotify
    • Prof. Łukasz Sułkowski
      Prof. Łukasz Sułkowski
    To wydarzenie już się odbyło

    Nie brałeś udziału? Nic straconego! Obejrzyj relację z webinaru.

    Misja podcastu

    Cykl podcastów Uniwersytet Cyfrowy ma na celu przyjrzenie się transformacji cyfrowej, która zachodzi w szkołach wyższych w Polsce i na świecie. Poddamy analizie zmiany, które zaszły w środowisku akademickim w obliczu pandemii oraz zadamy pytanie o ich trwałość i kierunek dalszego rozwoju. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi liderami uczelni oraz wiodącymi dostawcami IT, będziemy dyskutować o tym, czym tak naprawdę jest uczelnia cyfrowa i na czym polega przywództwo cyfrowe. Chcemy również sprawdzić jak polskie uczelnie radzą sobie z transformacją cyfrową oraz gdzie widzą największe wyzwania. 

    W ramach podcastu, ukażemy sylwetki doświadczonych menedżerów z obszaru szkolnictwa wyższego – od kanclerzy i rektorów indywidualnych uczelni, po przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych. W naszych dyskusjach postawimy pytania o stan i perspektywę rozwoju sektora szkolnictwa wyższego w Polsce, wskażemy sprawdzone rozwiązania i dobre praktyki zarządcze.

    Podcast dostępny na platformach:

        

    Podcast #7

    Przywództwo cyfrowe w uczelniach

    Przywództwo to dynamiczny proces wywierania wpływu i organizowania ludzi dla wspólnego działania na rzecz realizacji celów organizacji. W świecie akademickim na problematykę przywództwa nakłada się złożoność samych uczelni oraz ich trzy różnorodne misje. Przywódcy uczelni muszą też oscylować między władzami państwa, społecznością akademicką i interesariuszami oraz konkurencją rynkową.

    Dzisiaj, w dobie digitalizacji i formowania się uczelni IV fali – modelu uczelni cyfrowej, także i przywództwo akademickie przechodzi istotne zmiany. Jak więc wygląda współczesne przywództwo akademickie?

    Prof. Łukasz Sułkowski przekrojowo, lecz zwięźle przedstawia, czym cechuje się akademickie przywództwo cyfrowe, jak się rozwija i czym odróżnia się od wcześniej funkcjonujących na uczelniach modeli przywództwa. Prezentuje też różne perspektywy przywództwa akademickiego oraz krótko teorię i historię przywództwa.

    Eksperci:

    • Prof. Łukasz Sułkowski
      Prof. Łukasz Sułkowski

      Prof. Łukasz Sułkowski jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University oraz Społecznej Akademii Nauk. W latach 2012-2018 był członkiem PKA, gdzie pełnił rolę m.in. Wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową. W latach 2016-2017 uczestniczył w pracach komisji opiniującej wybór zespołów przygotowujących projekty Ustawy 2.0. Autor ponad 300 publikacji. Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017-2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management.W 2017 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska, a w 2018 Prezesem Zarządu PCG Academia.

    Kontakt