Tradycyjne rankingi często pozostawiają w cieniu najważniejsze elementy misji uniwersyteckiej, a mianowicie działania na rzecz społeczności i rozwoju świata. Times Higher Education postanowiło uzupełnić tę lukę w świecie rankingów i stworzyło unikalny THE Impact Rankings, pierwszy ranking bazujący na Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ wskazujących najważniejsze współczesne wyzwania społeczne, ekologiczne i gospodarcze. Ranking jest publikowany od 2019 roku i każda kolejna edycja zdobywa coraz większą popularność i uznanie.

Na konferencji ScienceCon 2022 przedstawiciele Times Higher Education – Michael Lubacz, Business Development Director oraz Phil Baty, Chief Knowledge Officer – opowiedzieli o kulisach powstawania THE Impact Rankings oraz omówili wyniki ostatniej edycji rankingu ze szczególnym uwzględnieniem polskich uczelni.

JAK POWSTAJE THE IMPACT RANKINGS

Celem THE Impact Rankings jest zmierzenie wpływu wywieranego przez uczelnie na nasz świat. Dlatego wybiega on daleko poza metodologię tradycyjnych rankingów, opierających się zwykle na wskaźnikach bibliometrycznych, takich jak liczba publikacji naukowych i ich cytowań. W tworzeniu Impact Rankings Times Higher Education stosuje zróżnicowane wskaźniki odwołujące się do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Cele i określone w nich metryki na potrzeby tworzenia rankingu przełożono na 105 wskaźników i 220 miar w ich obrębie. THE mierzy wpływ uczelni przyglądając się ich działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach funkcjonowania uczelni: badaniach naukowych, nauczaniu, zarządzaniu i współpracy z otoczeniem.

Zbierając dane od uczelni THE skupia się na pozyskaniu dowodów pokazujących realizację Celów – tam, gdzie inni zadowoliliby się tylko pytaniem, czy uczelnia posiada politykę w danym obszarze, tam THE przygląda się co de facto uczelnie czynią, by wesprzeć realizację danego Celu. Warto dodać, że zebrane dane przechodzą rozbudowany proces zapewniania jakości przeprowadzany przez międzynarodowych ekspertów THE.

Ogólna ocena w rankingu to suma trzech najmocniejszych wyników z poszczególnych SDG dla danej uczelni oraz wyniku z SDG 17: Partnerstwa na rzecz celów, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczelni chcących wziąć udział w rankingu.

WYNIKI THE IMPACT RANKINGS 2022

Najnowsza edycja The Impact Rankings 2022 została opublikowana w kwietniu tego roku. Miejsca w rankingu zajęło ponad 1,5 tys. uczelni ze 110 krajów, z czego 16 z Polski.

Na podium całościowego zestawienia rankingowego króluje Western Sydney University z Australii. Zaraz za nim uplasował się Arizona State University Tempe w USA, a pierwszą trójkę zamyka kanadyjski Western University. Dalsze miejsca zajmują kolejno King Abdulaziz University, Arabia Saudyjska, oraz Universiti Sains Malaysia, Malezja (ex aequo 4. miejsce), University of Auckland, Nowa Zelandia (6. miejsce), Queen’s University, Kanada (7. miejsce), Newcastle University, Wielka Brytania (8. miejsce), University of Manchester, Wielka Brytania (9. miejsce) oraz Hokkaido University, Japonia (10. miejsce).

THE Impact Rankings obejmuje także zestawienia dla poszczególnych 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Oto lista uczelni, które przodują w każdym z SDG:

  • SDG 1: Western University, Kanada
  • SDG 2: Hokkaido University, Japonia
  • SDG 3: Iran University of Medical Sciences, Iran
  • SDG 4: Aalborg University, Dania
  • SDG 5: Chiang Mai University, Tajlandia
  • SDG 6: Western Sydney University, Australia
  • SDG 7: Fudan University, Chiny
  • SDG 8: University of the Witwatersrand, RPA
  • SDG 9: ex aequo University of British Columbia, Kanada; Technical University of Munich, Niemcy; University of Twente, Holandia
  • SDG 10: University of Canberra, Australia
  • SDG 11: Arizona State University Tempe, USA
  • SDG 12: University of Canterbury, Nowa Zelandia
  • SDG 13: University of Tasmania, Australia
  • SDG 14: Arizona State University Tempe, USA
  • SDG 15: Arizona State University Tempe, USA
  • SDG 16: Universiti Sains Malaysia, Malezja
  • SDG 17: ex aequo University of Liverpool, Wielka Brytania oraz Universiti Sains Malaysia, Malezja

Jak widać, jest to bardzo zróżnicowana lista, odmienna od innych rankingów i nie zdominowana przez uniwersytety zachodnie, a na pierwszych miejscach odnajdziemy uczelnie z każdego regionu świata.

POLSKIE UCZELNIE W THE IMPACT RANKINGS 2022

Polskie szkolnictwo wyższego jest reprezentowanych w THE Impact Rankings przez 16 uczelni. Najwyższe pozycje, które zajęły polskie uczelnie w ogólnym zestawieniu rankingu to grupa miejsc 601-800. Uplasowały się w niej cztery szkoły wyższe: Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Łódzka.

Pozostałe uczelnie w gronie zaklasyfikowanych w rankingu to (kolejność alfabetyczna): Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Wrocławski.

Spośród rankingów w poszczególnych SDG najwyższą, aż 92. pozycję, uzyskał Gdański Uniwersytet Medyczny w SDG 3: Dobre zdrowie i jakość życia. Aż sześć polskich uczelni uplasowało się z kolei w Top 200 następujących SDG:

  • SDG 2 Zero głodu: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • SDG 8 Wzrost gospodarczy i godna praca: Politechnika Łódzka,
  • SDG 14 Życie pod wodą: Uniwersytet Gdański,
  • SDG 15 Życie na lądzie: Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
  • SDG 16 Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje: Uniwersytet Gdański.

Na rzecz których SDG najchętniej działały polskie uczelnie? Nie licząc obowiązkowego SDG 17: Partnerstwa na rzecz Celów, najwięcej – aż dziesięć polskich uczelni – wykazało się wpływem w zakresie SDG 13: Działania w dziedzinie klimatu. Następne pod względem popularności były SDG 10: Mniej nierówności (osiem uczelni), SDG 9: Innowacyjność, przemysł, infrastruktura – siedem uczelni, a także w SDG 8: Wzrost gospodarczy i godna praca oraz SDG: 3 Dobre zdrowie i jakość życia – po sześć uczelni.

Wysokie wyniki na tle innych uczelni uzyskujemy w SDG 15: Życie na lądzie – w tym Celu mamy dwie uczelnie w grupie 101-200 (ww. Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w grupie 201-300 oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w grupie 301-400.

Polskie uczelnie partycypujące w THE Impact Rankings zostały wyróżnione nagrodami wręczonymi podczas specjalnej Gali na konferencji ScienceCon 2022, współorganizowanej przez PCG Academia, Times Higher Education oraz Elsevier.

Zapraszamy do dalszego eksplorowania THE Impact Rankings:

https://www.timeshighereducation.com/impactrankings