Wszystkie uczelnie doskonale wiedzą, jak wiele zależy teraz od wyników ewaluacji. Finansowanie, tworzenie nowych kierunków, uprawnienia do przyznawania stopni doktora i doktora habilitowanego, nostryfikacje, możliwość udziału w IDUB – to tylko kilka kwestii, na które ewaluacja ma bezpośredni wpływ.

Obecny okres ewaluacji nieubłaganie zbliża się do końca, dlatego zorganizowaliśmy webinar, na którym dzieliliśmy się poradami, jak przygotować się do ewaluacji oraz zaprezentowaliśmy system Sciencecloud wspierający uczelnie w tych przygotowaniach i w zarządzaniu nauką. Temat przybliżyli eksperci PCG Academia: Piotr Masalski, Dyrektor Linii Biznesowej oraz Łukasz Wawer, Dyrektor ds. Rozwoju i Innowacji.

Zachęcamy do oglądania nagrania, gdzie znajdą Państwo demonstrację systemu Sciencecloud na żywo oraz jeszcze więcej praktycznych informacji o ewaluacji!

Dlaczego warto uruchomić Sciencecloud

Sciencecloud to ekosystem rozwiązań wspomagających zarządzanie nauką i obsługę działalności naukowo-badawczej. W ramach tego ekosystemu mamy system analityczny Sciencecloud, oprogramowanie repozytoryjne DSpace i DSpace CRIS oraz narzędzia poboczne, jak system oceny pracowniczej. W prezentacji skupiamy się na samym systemie Sciencecloud.

Swój udział w powstaniu Sciencecloud miał Uniwersytet Jagielloński, który wsparł nas m.in. pod kątem merytorycznym. Rozwijając system zapewniliśmy jego pełną integrację z PBN i POL-on, pozwalającą na dwustronną wymianę danych o m.in. osiągnięciach naukowych i pracownikach. Umożliwia to automatyzację przesyłu danych dla sprawozdawczości: w poprzedniej ewaluacji aż co czwarte osiągnięcie, które trafiło do SEDN, zostało przesłane poprzez Sciencecloud. Teraz dołączamy nową funkcję: estymacja kategorii naukowej oraz niedługo także monitoring w obszarze projektu IDUB.

Sciencecloud jest obecnie jedynym rozwiązaniem, które zapewnia pełną integrację z PBN i POL-on w zakresie wszystkich rodzajów osiągnięć i kryteriów. Nasze interfejsy REST API pozwalają na uruchomienie systemu w Państwa uczelni w zaledwie 7 dni. Wszystkie dane dostępne w systemach ministerialnych są również w Sciencecloud i można od razu zacząć z nich korzystać. Nieważne też, jakie nastąpią zmiany w kolejnym okresie ewaluacji – zapewniamy 100% zgodności systemu ze stanem prawnym i gwarantujemy aktualizacje związane ze stanem prawnym z gwarancją uwzględnienia wszystkich zmian w terminie do maksymalnie 4 tygodni od ich wprowadzenia.

Na webinarze omówiliśmy również, jak krok po kroku wygląda plan wdrożenia Sciencecloud i jak przebiega współpraca z uczelnią (spotkania, grupy robocze). Tym, co wyróżnia nas od innych dostawców jest pełne wsparcie powdrożeniowe. Obok uruchomienia systemu realizujemy również migrację danych, szkolenia, obsługę serwisową i rozwój. Jedynym zadaniem stojącym po stronie uczelni jest przekazanie informacji dostępowych do PBN i POL-on, niezbędnych do integracji.

Wybierając Sciencecloud uczelnia zyskuje:

  • nielimitowane zgłoszenia przez system zgłoszeń z funkcją monitorowania,
  • nielimitowane szkolenia i konsultacje produktowe i merytoryczne,
  • dedykowanego Key Account Managera – konkretna osoba kontaktowa do pełnej dyspozycji,
  • wszystko w cenie – darmowe aktualizacje dla wszystkich klientów i jasne, z góry określone koszty bez dodatkowych opłat,
  • aktualizacje stanu prawnego z gwarancją uwzględnienia wszystkich zmian w terminie do maksymalnie 4 tygodni od ich wprowadzenia,
  • obsługę algorytmów ewaluacyjnych z gwarancją prawidłowej implementacji algorytmów punktowych, klasyfikacyjnych i ewaluacyjnych w przypadku zmian w systemach OPI, także po 2025 roku,
  • stałą integrację z PBN i POL-on – dwukierunkowy transfer danych do i z systemów ministerialnych,
  • wsparcie zespołu eksperckiego w zakresie ewaluacji.

Sciencecloud vs rozwiązania konkurencyjne

SCIENCECLOUD INNE ROZWIĄZANIA
Model biznesowy Zaplanowane przedsięwzięcie inwestycyjne Jednorazowe dofinansowanie unijne, brak ciągłości
Finansowanie Długoterminowe z zabezpieczonym budżetem Niepewne – skokowe wzrosty kosztów przenoszone na klienta
Architektura Nowoczesna lekka technologia, działająca również w modelu usługowym Monolityczna z efektem spaghetti code; kosztochłonne serwery i brak integralności danych
Zakres funkcjonalny Pełna obsługa ewaluacji i integracji z PBN i POL-on; stałe aktualizacje i dodatkowe funkcje w cenie Dorabianie funkcjonalności, jednostronne i niepełne integracje; konieczność dopłaty za „nieprzewidziane” funkcje
Wdrożenie Po stronie PCG Academia, nieangażujące IT uczelni i szybkie – uruchomienie w 7 dni Rozwleczone przez dług technologiczny produktu, model dostarczania i braki w zasobach; wielomiesięczne przedsięwzięcia
Obsługa serwisowa Pełnozakresowa, profesjonalna, z helpdeskiem i dedykowanymi osobami, w reżimie SLA Ograniczona, rozproszona pomiędzy firmę a innych klientów
Efekt końcowy Skupienie na analizie danych, optymalizacji i stałym podnoszeniu jakości, a nie na sprawach technicznych Wdrożenie w wielomiesięcznym zawieszeniu, a jeśli już działa to jakim kosztem? Utrata czasu i zasobów na wdrożenie, problemy techniczne i brak stabilności

Ostatnia prosta do ewaluacji

Kolejny rok będzie ostatnim w obecnym okresie ewaluacji. Co można zrobić na ostatniej prostej ewaluacji, by zoptymalizować swój wynik i być gotowym do sprawozdania informacji? Podpowiadamy, o czym nie wolno zapomnieć w przygotowaniach ewaluacyjnych.

Oświadczenia składane przez naukowców

W przypadku oświadczeń, które musi złożyć każdy z naukowców, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Oświadczenia o dyscyplinach: pracownik może wskazać maksymalnie dwie dyscypliny.
  • Oświadczenie o zaliczenie do liczby N: w przypadku równoległego zatrudnienia w innej instytucji pracownik składa to oświadczenie tylko w jednej z nich (przepisy nie wskazują w której).
  • Oba oświadczenia może także złożyć fakultatywnie de facto każdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy.
  • Udział czasu pracy w danej dyscyplinie nie jest elementem oświadczenia, choć może się na nim znaleźć (nie polecamy, gdyż może później być utrudnieniem).
  • Oświadczenie o dyscyplinach jako dokument można zmienić nie częściej niż co dwa lata.
  • Oświadczenie o afiliacji stanowi o tym, do którego podmiotu przyporządkowane zostanie osiągnięcie. W przypadku pracowników pracujących w jednej dyscyplinie w jednej instytucji dużym ułatwieniem administracyjnym są oświadczenia pro futuro: podpisując taki dokument, pracownik od razu wyraża zgodę na przypisanie publikacji w najbliższych latach do danego podmiotu zamiast tworzenia oświadczeń do każdego pojedynczego osiągnięcia.

II kryterium – o czym pamiętać?

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać przygotowując się do ewaluacji w II kryterium:

  • Przychody z komercjalizacji uwzględnia się niezależnie od instytucji, na rzecz której komercjalizacja się odbyła.
  • Przychody z usług badawczych uwzględnia się wyłącznie, gdy były świadczone na rzecz instytucji, które nie są zarejestrowane w POL-on (czyli zagraniczne uczelnie można uwzględnić).
  • Przychody z komercjalizacji i usług badawczych uwzględnia się zarówno, gdy zostały osiągnięte przez dany podmiot, jak i tworzone przez ten podmiot spółki.
  • Z projektów finansowanych przez NAWA uwzględnia się tylko te, które są współfinansowane przez NCN.
  • Z projektów finansowanych przez Ministra Nauki uwzględnia się tylko NPRH.
  • Projekty uwzględnia się, jeśli data przyznania środków mieści się w okresie ewaluacji – okres realizacji projektu nie ma znaczenia!
  • Należy zwrócić uwagę na słowniki instytucji finansujących i programów – gdy wybieramy pozycję ze słownika, projekt trafia do SEDN bez dodatkowej weryfikacji (jeśli tylko spełnia wymagania formalne), natomiast pozycje wpisywane ręcznie trafiają do weryfikacji KEN i mogą zostać odrzucone.

III kryterium – jak opisać wpływ?

W tym kryterium najważniejsze jest, aby opisywany wpływ wykraczał poza sferę nauki, tj. żeby pokazać wpływ na społeczeństwo: jak nauka polepszyła jakość życia osób lub funkcjonowania przedsiębiorstw. Pamiętajmy, że ma to być wpływ badań naukowych, a nie publicystycznej lub politycznej aktywności naukowców.

Opisy wpływu poddawane ewaluacji muszą być sporządzone na podstawie dowodów, a sposób ich sprawozdania musi pokazywać wyraźny związek między wynikami działalności naukowej a zmianą zaobserwowaną poza akademią.

Parę słów na koniec

Najlepszą metodą do rzetelnego przygotowania się do ewaluacji jest systematyczne sprawozdawanie danych. Tylko bieżący monitoring stanu jakości badań daje możliwość reagowania na zagrożenia. System Sciencecloud umożliwia nie tylko monitorowanie, ale również raportowanie, analizowanie i weryfikowanie osiągnięć, a w końcu optymalizowanie wyników oraz uzyskiwanie predykcji finalnych rezultatów. Takie podejście po prostu działa, co widać po wynikach zeszłej ewaluacji – co trzecia przyznana wtedy kategoria A i A+ trafiła do uczelni korzystających z Sciencecloud.