Amerykańska firma Blackboard, za pośrednictwem swojego przedstawiciela w Polsce – firmy PCG Academia, dostarczy narzędzia zwiększające dostępność treści dydaktycznych do Politechniki Krakowskiej. Blackboard Ally i Blackboard Ally for Websites, to międzynarodowo nagradzane, innowacyjne rozwiązania dla uczelni, które wspierają proces nauczania online. Wdrożenie w Politechnice Krakowskiej zostanie sfinansowane z projektu „Dostępna PK”, realizowanego w ramach konkursu POWER 3.5 Uczelnia dostępna.

Szkoły wyższe, rokrocznie tracą setki kandydatów na studia i studentów, którzy z powodu braku dostępności treści znajdujących się na uczelnianych witrynach internetowych i platformach e-learningowych, nie są w stanie skutecznie partycypować w procesie dydaktycznym. Politechnika Krakowska, dostrzegając ten problem oraz chcąc sprostać obowiązkom wynikającym z „Ustawy o dostępności cyfrowej i stosowaniu dostępności WCAG 2.1”, zdecydowała się na wdrożenie narzędzi firmy Blackboard.

Blackboard Ally zostanie zintegrowany z platformą e-learningową Moodle, wykorzystywaną w Politechnice Krakowskiej w procesie kształcenia online. Rozwiązanie to, umożliwi studentom automatyczne generowanie alternatywnych formatów, dla materiałów zamieszczanych na platformie przez wykładowców, w tym m.in. formatów:

  • Audio – do odsłuchania w dowolnym momencie;
  • HTML – do wygodnego wyświetlenia m.in. na smartfonach;
  • Elektroniczny brajl – do wyświetlenia na czytnikach brajlowskich, wykorzystywanych przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową;
  • Epub – do wyświetlania na czytnikach książek elektronicznych;
  • OCR – do transformacji skanów do formatu tekstowego, umożliwiającego m.in. wyszukiwanie i dodawanie notatek.

Wykładowcom, Ally umożliwi sprawdzenie poziomu dostępności materiałów, zamieszczonych przez nich na platformie oraz podpowie w jaki sposób wyeliminować zdiagnozowane problemy z dostępnością. Ponadto, Ally generuje automatyczne raporty dotyczące dostępności treści, wspierając tym samym proces budowania dostępnej uczelni.

Blackboard Ally for Websites zostanie zintegrowany ze stroną internetową Politechniki Krakowskiej. Narzędzie będzie weryfikować zgodność treści ze standardami WCAG 2.1 i umożliwi wyświetlanie wyników w formie raportu. Analogicznie do Blackboard Ally, Ally for Websites umożliwi generowanie alternatywnych formatów dla treści oraz dokumentów zamieszczonych na stronie uczelni.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wideo demonstracją platformy Blackboard oraz do kontaktu z PCG Academia, w celu bezpłatnego przedstawienia wyceny, dostosowanej do potrzeb i możliwości Państwa uczelni.

ZOBACZ WIDEO PREZENTACJĘ BLACKBOARD