Nagrody LUMEN zostały przyznane po raz pierwszy z inicjatywy firmy Public Consulting Group (PCG) w 2015 roku, a otrzymali je rektorzy, menedżerowie i zespoły z 12 polskich szkół wyższych. Uroczysta gala wręczenia nagród towarzyszyła pierwszej konferencji Liderzy Zarządzania Uczelnią – LUMEN 2016, w której wzięło udział ponad 200 przedstawicieli sektora szkolnictwa wyższego z Polski, a także goście zagraniczni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły MNiSW, NCBiR, FRSE oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
Pierwsza edycja konkursu LUMEN spotkała się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem społeczności uczelnianej i potwierdziła zapotrzebowanie na tego typu inicjatywę w naszym kraju. W 2015 roku na konkurs nadesłano 169 zgłoszeń z 21260 uczelni: 21271 publicznych i 15 niepublicznych. Uczelnie konkurowały w pięciu kategoriach: Zarządzanie Uczelnią, Infrastruktura, Innowacyjność, Umiędzynarodowienie i Współpraca z otoczeniem. Zwycięzców w każdej z kategorii wyłoniła kapituła złożona z uznanych postaci ze świata szkolnictwa wyższego, nauki i biznesu pracująca pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera. W pierwszym etapie Kapituła wybrała 26 nominowanych, spośród których wyłoniono 12 laureatów.
Wdrożył nowe mechanizmy kierowania rozwojem uczelni, bazujące na zarządzaniu projektowym. Pod jego kierownictwem uczelnia uzyskała wyróżniające oceny PKA dla kierunków: Zarządzanie, oraz Administracja i Prawo. Stworzył Center of Excellence, odpowiedzialne za prowadzenie edukacji podyplomowej oraz współpracy z otoczeniem biznesowym. Dzięki jego wysiłkom ALK plasuje się na czołowych miejscach w rankingach krajowych i międzynarodowych.
Dokonał połączenia i udanej integracji trzech uczelni. Rozbudował UWM, utworzył 14 nowych kierunków studiów, powołał Wydział Nauk Medycznych. Twórca i realizator pierwszego w Polsce projektu „Green University”. Umocnił pozycję naukową uczelni poprzez uzyskanie nowych uprawnień doktorskich i habilitacyjnych. Promotor umiędzynarodowienia, uruchomił wspólny kierunek studiów UWM i Uniwersytetu w Offenburgu.
Wprowadził zasady zarządzania procesowego, umożliwiające elastyczną reakcję na zmiany ekonomiczne i społeczne. Wdrożył podejście projektowe, efektywne zarządzanie finansami i innymi zasobami uczelni. Efektywnie zreorganizował bazę kliniczną uczelni, poprzez konsolidację szpitali i uruchomienie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego. Efektem realizowanej strategii jest wzrost osiągnięć badawczych uczelni oraz jej pozycji naukowej.
Konsekwentnie wdraża strategię SMART University. Umocnił pozycję Politechniki Gdańskiej jako uczelni rozwijającej nowe technologie. Stworzył nowoczesną infrastrukturę techniczną dla kształcenia „Inżynierów Przyszłości”. Wdrożył efektywny model współpracy z biznesem, którego podstawą są wspólne zespoły naukowców i biznesmenów. Promuje innowacyjność – Politechnika Gdańska co roku uzyskuje 60 patentów.
Wprowadził zmiany w zarządzaniu uczelnią, bazujące na integracji wysiłków organizacyjnych i dydaktycznych oraz innowacyjnym podejściu do działalności naukowo-badawczej. Przełożyło się to na osiągnięcia GUM: uczelnia ma najwyższy w kraju odsetek studentów zagranicznych, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej uzyskał status KNOW, a w rekordowym okresie 4 lat powstało Centrum Medycyny Inwazyjnej.
Wniosła istotny wkład w uzyskaniu przez uczelnię statusu pierwszego w Polsce niepublicznego uniwersytetu. Wdrożyła system zarządzania uczelnią, w którym pion organizacyjno-biznesowy wspiera pion dydaktyczno-naukowy w realizacji badań i dydaktyki na najwyższym poziomie. Wprowadziła system budżetowania działalności wydziałów, co zapewniło stabilność finansową uczelni. Kieruje pracą Rady Dyrektorów.
Utworzył Centrum Optyki Kwantowej UMK, w tym nowy „inteligentny” budynek wyposażony w nowoczesną aparaturę naukową. Z pięciu nowych laboratoriów i infrastruktury dydaktycznej korzysta 20863 studentów i 21271 doktorantów. Realizacja COK ugruntowała pozycję Wydziału FAiIS i Instytutu Fizyki jako czołowych instytucji naukowych w Polsce. W skład zespołu wchodzą też prof. Ireneusz Grabowski i prof. Włodzimierz Jaskólski.
Zarządzał realizacją projektu „Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii”. To unikatowe miejsce współpracy nauki i biznesu jest wyposażone w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną. Może w nim pracować 21219 osób, a ponad 20667 osób uczestniczyć czasowo w zajęciach związanych z zarządzaniem innowacjami i transferem technologii. Centrum łączy w sobie funkcje badawcze, technologiczne, wdrożeniowe i promocyjne.
Wspólnie z zespołem Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii (WCTT) w Politechnice Wrocławskiej opracował proces komercjalizacji wyników badań naukowych prowadzonych na uczelni. Wprowadzony system, oparty na podejściu procesowym, przyspiesza i podnosi efektywność procesu komercjalizacji, z korzyścią dla wynalazców i nabywców. System wzorowany jest na najlepszych wzorcach międzynarodowych.
Rozwija i scala na uczelni procesy internacjonalizacji, która jest kluczowym elementem strategii ALK. Dążenie do umiędzynarodowienia studentów, kadry, dydaktyki i badań naukowych od początku powstania uczelni było nadrzędnych elementem jej programu i strategii. ALK jest najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce, jedyną z naszego kraju, która znajduje się w czołówce światowych rankingów.
Wdrożyła koncepcję Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej PŁ, w której można zrobić doktorat w międzynarodowym środowisku, w języku angielskim, w sposób elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Powstanie MSD zwiększa umiędzynarodowienie polskich uczelni poprzez przyciągnięcie cudzoziemców chętnych do realizacji projektów badawczych prowadzących do uzyskania stopnia doktora w Polsce.
Wspierał uruchomienie programu mentoringowego „Absolwent VIP”, którego istotą jest rozwijanie osobistego i zawodowego potencjału najzdolniejszych studentów poprzez zapewnienie im wparcia ze strony najwybitniejszych absolwentów uczelni – ludzi sukcesu w nauce, biznesie, polityce i kulturze. Program realizowany jest przez zespół Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami UŁ.