Wczoraj, 2 września 2021, Times Higher Education opublikowało nową edycję jednego z najbardziej znanych rankingów uczelni – THE World University Rankings 2022.

Ocenie poddano ponad 2100 instytucji z całego świata. W rankingu ostatecznie znalazło się 1662 z nich. Ponadto kolejnym 452 uczelniom przyznano status „Reporter” – są to uczelnie, które wzięły udział w procesie oceny, ale nie spełniły kryteriów kwalifikacyjnych do otrzymania rangi.

Ranking przygotowywany jest w oparciu o 13 wskaźników obejmujących cztery główne obszary: nauczanie, badania naukowe, transfer wiedzy oraz umiędzynarodowienie.

Pierwsze miejsce w rankingu – już szósty rok z rzędu – zajął University of Oxford. Na podium znalazły się także dwie amerykańskie uczelnie: California Institute of Technology oraz Harvard University, które zajęły ex aequo drugie miejsce.

University of Oxford przoduje też w zestawieniu w kryterium badań naukowych. Z kolei Harvard University wygrywa w kryterium dydaktyki, a Macau University of Science and Technology w obszarze umiędzynarodowienia.

Ogółem w rankingu znajdziemy najwięcej uczelni z USA – aż 183 instytucje, wśród których 57 uplasowało się w Top 200. Liczba amerykańskich uczelni w tym elitarnym gronie jednakże spada na rzecz szkół z innych krajów, głównie Chin. Co ciekawe, w porównaniu do zeszłorocznej edycji, w tym roku w rankingu pojawiły się uczelnie z sześciu nowych krajów: Azerbejdżanu, Ekwadoru, Etiopii, Fidżi, Palestyny oraz Tanzanii.

Pierwszą uczelnia na liście rankingowej spoza USA i UK jest uplasowana na 15 pozycji Politechnika Federalna w Zurychu (ETH Zurich). Zaraz za szwajcarską uczelnią, ex aequo na miejscu 16, znalazły się pierwsze uczelnie w rankingu spoza Ameryki i Europy: Peking University oraz Tsinghua University, obie zlokalizowane w Chinach.

Polska jest w rankingu reprezentowana przez 23 uczelnie. Wśród polskich uczelni liderem jest Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w grupie miejsc 501-600. Zaraz za nim, w grupie 601-800, znalazł się Uniwersytet Warszawski.

Następne polskie uczelnie uplasowały się już w grupie 1001-1200. Są tutaj: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz jedyna prywatna uczelnia w tym gronie: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

Pozostałe 15 szkół wyższych z Polski zajęło miejsca w grupie 1201+. Wszystkie z nich to uczelnie publiczne. Dodatkowo trzy uczelnie uzyskały status „Reporter” – Akademia Morska w Szczecinie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Akademia WSB. Uczelnie te mają duże szanse na wejście do rankingu w przyszłej edycji.

Patrząc zaś na poszczególne kryteria, w obszarze nauczania najwyższy wynik zdobył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W kryterium badań naukowych przewodzi Uniwersytet Warszawski, a pod względem cytowań Uniwersytet Jagielloński. Pod względem współpracy z otoczeniem najlepiej wypadła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a w umiędzynarodowieniu liderem jest SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

W tegorocznej edycji rankingu znalazło się o cztery polskie uczelnie więcej niż w ubiegłym roku (siedem licząc te ze statusem „Reporter”). Ten trend rosnącej liczby polskich uczelni w rankingu THE obserwujemy od niedawna: jeszcze w edycji 2019 polskich uczelni było zaledwie 12. Teraz, trzy edycje później, jest ich niemal dwa razy tyle. Pozostaje nam tylko życzyć dalszych sukcesów i zachęcać do spróbowania swoich sił w rankingach THE!

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami rankingu na stronie THE. Więcej o metodologii rankingu, warunkach udziału w najbliższej edycji oraz podsumowaniu rezultatów polskich uczelni w THE World University Rankings 2022 dowiedzą się Państwo podczas webinarium, organizowanego wspólnie z naszym Partnerem Times Higher Education już 21.10.2021 r., o godz. 13:00. Więcej informacji i link do bezpłatnej rejestracji:

Zapisz się