Akademia Leona Koźmińskiego dołącza do grona kilkunastu uczelni w Polsce, które zdecydowały się na wykorzystanie aplikacji mobilnej zaprojektowanej wspólnie przez PCG Academia i ESCOLA S.A. – jednego z liderów na rynku technologii mobilnych w Polsce.

Głównym atutem rozwiązania nabytego przez ALK, jest model biznesowy, w którym PCG Academia wytworzyła i dostarcza aplikację mobilną do szkół wyższych w Polsce. Mowa tutaj o modelu społecznościowym, w którym aplikacja mobilna stanowi sumę potrzeb zdiagnozowanych przez grupę uczelni o zróżnicowanej charakterystyce – od uczelni biznesowych tj. ALK po uczelnie medyczne, wojskowe czy techniczne. Takie podejście do wytworzenia aplikacji, pozwoliło znacząco obniżyć koszty usługi w stosunku do tradycyjnego, dedykowanego modelu dostarczania aplikacji (jeden do jednego).

Innym czynnikiem, wpływającym na efektywność kosztową rozwiązania oferowanego przez PCG, było zastosowanie technologii cross-platformowej, dzięki której utrzymywana jest jedna wersja kodu, obsługująca dwa dominujące na rynku systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych tzn. iOS (Apple) i Android (Google). Uczelnie wykorzystujące aplikację mobilną PCG Academia płacą stały, niski abonament, w ramach którego PCG dokonuje bieżącej aktualizacji oprogramowania. Aktualizacje uwzględniają zarówno zmiany wymuszone publikacją nowych wersji systemów operacyjnych na urządzeniach mobilnych, jak i nowe potrzeby zgłaszane przez uczelnie uczestniczące w projekcie.

Funkcjonalnie aplikacja nawiązuje do międzynarodowo wykorzystywanego standardu oraz dobrych praktyk, stosowanych na rynku szkolnictwa wyższego. Od strony studenta możliwe jest m.in. sprawdzenie planu zajęć, ocen, płatności, a także wyszukanie i nawiązanie kontaktu z wykładowcą. Od strony dydaktyka możliwa jest komunikacja indywidualna lub grupowa, czy dopełnienie lekcyjnych formalności tj. uzupełnienie protokołu ocen. Z perspektywy uczelnianej administracji kluczowa jest możliwość wysyłania tzw. powiadomień „push”, dostarczanych na podstawie „zdarzeń” biznesowych  w systemie np. zmiana w planie zajęć, dodanie oceny.  Zaszyty w aplikacji mobilnej PCG, ustandaryzowany model danych, umożliwia jej podłączenie pod dowolny system dziekanatowy, wyposażony w interfejs integracyjny API (w tym USOS).

Uruchomienie aplikacji mobilnej w Akademii Leona Koźmińskiego zostanie zrealizowane w całości w ciągu kilku tygodni, dzięki ustandaryzowanemu modelowi dostarczania oprogramowania.

Partner technologiczny projektu, firma ESCOLA S.A. to jedna z najszybciej rozwijających się na rynku firm, wyspecjalizowanych w technologiach mobilnych. Prezesem Zarządu ESCOLA S.A. jest dr Krzysztof Wojewodzic, od wielu lat związany z rynkiem edukacyjnym w Polsce.