Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o zmianie terminu wdrożenia systemu e-Doręczeń, uwzględniając przeprowadzone konsultacje ze zobowiązanymi do tego podmiotami. Daje to nowe możliwości na zaplanowanie budżetu oraz harmonogramu prac lepiej dopasowanego do przedsięwzięcia.

Termin wyznaczony komunikatem Ministra Cyfryzacji pierwotnie na 10 grudnia zostanie przesunięty na 30 grudnia 2023 na podstawie komunikatu w Dzienniku Ustaw. Docelowo umocowana w ustawie maksymalna data zostanie zmieniona z 1.01.2024 r. na 1.01.2025 r. zgodnie z wnioskami interesariuszy.

Nowa szansa na zbudowanie budżetu

W trakcie spotkania, którego PCG Academia reprezentowała interesy naszych partnerów poruszone zostały istotne argumentem za przesunięciem terminu. Jednym z nich jest możliwość zbudowania budżetu na rok kolejny, który będzie uwzględniał dodatkowe środki w organizacji związane z wdrożeniem nowych rozwiązań, zintegrowanych z systemami.

Kolejnym istotnym aspektem poruszonym przez gości spotkania był kalendarz pracy samorządów zakładający masową wysyłkę korespondencji z początkiem roku, co za tym idzie ograniczenie ryzyka w jakże ważnym procesie cyfryzacji.

Każda ze stron podkreślała, że istotnym aspektem jest cyfryzacja ale na rozsądnych warunkach, gdzie nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe ryzyko.

Nowe możliwości

Jako PCG Academia podkreślamy wagę cyfryzacji i wspieramy cyfryzację zarówno w ujęciu e-Doręczeń jak i cyfrowej kancelarii, która będzie obowiązkiem od 2026 roku. Dostarczamy rozwiązania zapewniające zgodność z wymienionymi wymaganiami zarówno z wykorzystaniem własnych narzędzi jak i EZD RP. Traktujemy wymienione tutaj terminy jako wyzwanie, które odpowiednio zrealizowane daje duże szanse na oszczędności w organizacji.

Podobnie jak przedstawiciele Unii Metropolii Polskich, Związku Polska Cyfrowa czy Związku Powiatów Polskich apelujemy o wykorzystanie przesunięcia terminu jako szansy do usprawnienia własnych procesów i zaplanowania działań, zarówno związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań technicznych jak i organizacyjnych.

 

Zapraszamy do kontaktu
Marcin Szczepanik
marcin.szczepanik@pcgacademia.pl
tel. kom. +48 722 322 280