Zapraszamy na cykl podcastów Uniwersytet Cyfrowy

    • Data: 26 kwietnia 2022, godzina: 12:00 Podcast dostępny na platformach: YouTube oraz Spotify
    • Prof. Łukasz Sułkowski
      Prof. Łukasz Sułkowski
    • Prof. Krzysztof Leja
    To wydarzenie już się odbyło

    Nie brałeś udziału? Nic straconego! Obejrzyj relację z webinaru.

    Misja podcastu

    Cykl podcastów Uniwersytet Cyfrowy ma na celu przyjrzenie się transformacji cyfrowej, która zachodzi w szkołach wyższych w Polsce i na świecie. Poddamy analizie zmiany, które zaszły w środowisku akademickim w obliczu pandemii oraz zadamy pytanie o ich trwałość i kierunek dalszego rozwoju. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi liderami uczelni oraz wiodącymi dostawcami IT, będziemy dyskutować o tym, czym tak naprawdę jest uczelnia cyfrowa i na czym polega przywództwo cyfrowe. Chcemy również sprawdzić jak polskie uczelnie radzą sobie z transformacją cyfrową oraz gdzie widzą największe wyzwania. 

    W ramach podcastu, ukażemy sylwetki doświadczonych menedżerów z obszaru szkolnictwa wyższego – od kanclerzy i rektorów indywidualnych uczelni, po przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych. W naszych dyskusjach postawimy pytania o stan i perspektywę rozwoju sektora szkolnictwa wyższego w Polsce, wskażemy sprawdzone rozwiązania i dobre praktyki zarządcze.

    Podcast dostępny na platformach:

        

    Podcast #6

    Koopetycja Uczelni Cyfrowych

    Gościem szóstego odcinka podcastu Uniwersytet Cyfrowy jest Prof. Krzysztof Leja z Politechniki Gdańskiej, posiadający szerokie doświadczenie i ekspercką wiedzę w zakresie zarządzania uczelniami.

    Prof. Leja rozmawiał z prowadzącym podcast Prof. Łukaszem Sułkowskim na temat koopetycji uczelni oraz jej nowych form. Posłużono się tutaj przykładem federalizacji gdańskich uczelni. Profesorowie dyskutowali o cyfryzacji uczelnianych procesów, w tym kształcenia i obiegu dokumentów, a także o zmianach na uczelniach wywołanych pandemią oraz o efektach wdrożenia Ustawy 2.0.

    Mówcy poruszyli także kwestię, co polskie uczelnie mogą zrobić dla studentów i pracowników akademickich z Ukrainy. Wskazali zarówno dobre praktyki, jak i zastanowili się nad możliwymi rozwiązaniami w zakresie chociażby wyzwań związanych z włączaniem studentów ukraińskich w tok kształcenia w Polsce. Profesorowie podzielili się również opiniami na temat współpracy z rosyjskim środowiskiem akademickim.

    Eksperci:

    • Prof. Łukasz Sułkowski
      Prof. Łukasz Sułkowski

      Prof. Łukasz Sułkowski jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University oraz Społecznej Akademii Nauk. W latach 2012-2018 był członkiem PKA, gdzie pełnił rolę m.in. Wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową. W latach 2016-2017 uczestniczył w pracach komisji opiniującej wybór zespołów przygotowujących projekty Ustawy 2.0. Autor ponad 300 publikacji. Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017-2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management.W 2017 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska, a w 2018 Prezesem Zarządu PCG Academia.

    • Prof. Krzysztof Leja

      Prof. Krzysztof Leja, absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, doktor habilitowany nauk o zarządzaniu. Obecnie prodziekan ds. nauki Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki doskonalenia organizacji i zarządzania współczesną uczelnią. Kierował i uczestniczył w projektach krajowych i międzynarodowych dotyczących badań nad szkolnictwem wyższym. Obecnie ekspert krajowy w projekcie ETER II. Ekspert Fundacji Rektorów Polskich i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

    Kontakt