Nie brałeś udziału? Nic straconego! Obejrzyj relację z webinaru.
Transformacja cyfrowa rozwijająca się od kilku dekad radykalnie zmienia współczesne społeczeństwa, gospodarki, w tym świat organizacji. Uczelnie nie są wyjątkiem. Zarządzanie wiedzą, informacją i danymi jest fundamentalnym wyzwaniem dla liderów i interesariuszy organizacji akademickich na całym świecie.
Dotyczy to wszystkich strumieni misji. Zarządzanie nauką pozwala na kształtowanie strategicznych kierunków badań uczelni, a także skuteczne zarządzanie talentami. Dydaktyka, szczególnie po pandemii, w coraz większym stopniu wykorzystuje cyfrowe, hybrydowe i e-learningowe metody kształcenia. Trzecia misja prowadzi do rozwoju komunikacji zdalnej i zróżnicowanych form cyfrowej kooperacji uczelni z otoczeniem.
Sprostanie wyzwaniom konkurencji i transformacji cyfrowej wymaga twórczego podejścia organizacyjnego zarówno na poziomach: strategicznym, taktycznym oraz operacyjnym.
Celem podcastu jest debata nad tymi złożonymi problemami transformacji cyfrowej uczelni. Rozmówcami prof. Łukasza Sułkowskiego będą liderzy myśli i organizacji świata akademickiego.
Podcast dostępny na platformach:
Gościem 18. odcinka podcastu Uniwersytet Cyfrowy jest dr Anna Maria Zarychta, Prorektor ds. Nauki i Twórczości Artystycznej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Prorektor przedstawiła, w jaki sposób dokonuje się transformacja cyfrowa w Szkole Filmowej, gdzie nauka odbywa się przez praktykę. Podzieliła się dobrymi praktykami wykorzystywania nowych technologii, takich jak VR w dydaktyce i badaniach czy analityka danych w administracji, a także przybliżyła strategię rozwoju cyfryzacji uczelni i plany w tym zakresie na najbliższe lata.
Eksperci rozmawiali ponadto o systemach do zarządzania nauką, np. Sciencecloud, i ich zastosowaniach w procesach sprawozdawczości, porównań między dyscyplinami oraz motywowania i oceniania pracowników. Rozmowa dotknęła też cyfryzacji w rekrutacji oraz komunikacji zewnętrznej.
W dyskusji zwrócono uwagę na wyzwania w transformacji cyfrowej uczelni artystycznych oraz aspekty związane z wykorzystywaniem AI w działalności artystycznej.
Prof. Łukasz Sułkowski jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University oraz Społecznej Akademii Nauk. W latach 2012-2018 był członkiem PKA, gdzie pełnił rolę m.in. Wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową. W latach 2016-2017 uczestniczył w pracach komisji opiniującej wybór zespołów przygotowujących projekty Ustawy 2.0. Autor ponad 300 publikacji.
Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017-2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management.W 2017 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska, a w 2018 Prezesem Zarządu PCG Academia.
Prorektor ds. Nauki i Twórczości Artystycznej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Dyrektor Marketingu
tel. +48 669 917 029
e-mail: waldemar.chmura@pcgacademia.pl