Nie brałeś udziału? Nic straconego! Obejrzyj relację z webinaru.
Transformacja cyfrowa rozwijająca się od kilku dekad radykalnie zmienia współczesne społeczeństwa, gospodarki, w tym świat organizacji. Uczelnie nie są wyjątkiem. Zarządzanie wiedzą, informacją i danymi jest fundamentalnym wyzwaniem dla liderów i interesariuszy organizacji akademickich na całym świecie.
Dotyczy to wszystkich strumieni misji. Zarządzanie nauką pozwala na kształtowanie strategicznych kierunków badań uczelni, a także skuteczne zarządzanie talentami. Dydaktyka, szczególnie po pandemii, w coraz większym stopniu wykorzystuje cyfrowe, hybrydowe i e-learningowe metody kształcenia. Trzecia misja prowadzi do rozwoju komunikacji zdalnej i zróżnicowanych form cyfrowej kooperacji uczelni z otoczeniem.
Sprostanie wyzwaniom konkurencji i transformacji cyfrowej wymaga twórczego podejścia organizacyjnego zarówno na poziomach: strategicznym, taktycznym oraz operacyjnym.
Celem podcastu jest debata nad tymi złożonymi problemami transformacji cyfrowej uczelni. Rozmówcami prof. Łukasza Sułkowskiego będą liderzy myśli i organizacji świata akademickiego.
Podcast dostępny na platformach:
W 13. odcinku podcastu Uniwersytet Cyfrowy Prof. Łukasz Sułkowski opowiada o głośnym ostatnio narzędziu Chat GPT i możliwościach jego wykorzystania w pracy naukowej.
Chat GPT należy do tzw. Generative AI, czyli narzędzi sztucznej inteligencji potrafiących generować nowe teksty czy obrazy. Sztuczna inteligencja już dzisiaj jest w stanie pisać eseje oraz wspomagać pisanie artykułów i książek naukowych. Budzi to oczywiste wątpliwości etyczne. Jaką postawę powinno przyjąć środowisko akademickie wobec AI?
Profesor prezentuje, jak Chat GPT działa w praktyce. Jako przykład posłużyło polecenie narzędziu wygenerowania idei i treści do książki poświęconej przywództwu. Obserwujemy, jak narzędzie radzi sobie ze stawianymi mu zadaniami, w tym stworzenie tytułu, zaproponowanie spisu treści, wygenerowanie literatury przedmiotu i przypisów czy wręcz napisanie całego podrozdziału. Prof. Sułkowski pyta Chat GPT nawet o zaprojektowanie badania stylów przywództwa i przeprowadzenie systematycznego przeglądu literatury.
Czy efekty prace AI są satysfakcjonujące? Jak bardzo tekst wygenerowany przez AI różni się od tekstu napisanego przez człowieka? Zobaczcie sami na filmie.
Prof. Łukasz Sułkowski jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem nauk humanistycznych specjalizującym się w tematyce zarządzania w szkolnictwie wyższym. Kieruje Katedrą Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest też profesorem Clark University oraz Społecznej Akademii Nauk. W latach 2012-2018 był członkiem PKA, gdzie pełnił rolę m.in. Wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za współpracę międzynarodową. W latach 2016-2017 uczestniczył w pracach komisji opiniującej wybór zespołów przygotowujących projekty Ustawy 2.0. Autor ponad 300 publikacji. Realizator licznych grantów badawczych, kierował m.in. projektem „Doskonalenie organizacyjne uczelni przyszłości UNIFUT.PL” (2017-2019). Członek międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń, m.in. American Academy of Management oraz European Academy of Management.W 2017 roku został Prezesem Zarządu PCG Polska, a w 2018 Prezesem Zarządu PCG Academia.
Dyrektor Marketingu
tel. +48 722 110 522
e-mail: agnieszka.piekart@pcgacademia.pl
Specjalista ds. Marketingu
tel. +48 669 917 029
e-mail: waldemar.chmura@pcgacademia.pl