Jak zaczęła się Twoja przygoda z PCG?

Z firmą jestem związany od przeszło 13 lat, a więc większość swojego życia zawodowego. Razem z PCG przeszedłem przez wszystkie szczeble kariery od specjalisty wdrożeniowego, po kierownika projektu, kończąc na mojej obecnej roli, w której zarządzam portfelem produktów PCG Academia. Każdy z tych etapów był dla mnie wyzwaniem i przygodą, na każdym z tych etapów dużo się nauczyłem i poznałem wielu wartościowych ludzi. Dziś mam wrażenie, że całe to doświadczenie – operacyjne, zarządcze i  produktowe procentuje i pozwala mi sprawować skuteczny nadzór nad portfolio kilkudziesięciu różnych aplikacji, jakie PCG oferuje do rynku uczelni.

 Opowiedz proszę o tym, czym zajmujesz się dziś w PCG Academia?

Jestem liderem zespołu Product Managerów, czyli wąskiego grona osób, które w PCG Academia odpowiada za rozwój i zarządzanie produktami jakie oferujemy dla rynku uczelni. Dodatkowo sam sprawuje nadzór nad kilkoma z naszych produktów i pozostaje w stałym kontakcie z naszymi klientami. Moja rola ma kilka różnych wymiarów – w wymiarze koordynacyjnym dbam o komunikację pomiędzy Product Managerami – upewniam się, że nasze produkty ze sobą „rozmawiają”, są spójnie funkcjonalnie i wizualnie oraz że tworzą wartość dla klienta. W wymiarze merytorycznym poszukuje innowacji i pomysłów do rozwoju naszego ekosystemu. W tym celu staram się „przykładać ucho” wszędzie tam gdzie ludzie mają coś ciekawego do powiedzenia na temat zarządzania edukacją. Uczestniczę w wielu spotkaniach z klientami, demonstracjach produktowych oraz konferencjach branżowych w Polsce i za granicą.

Jakie są Twoje największe wyzwania w roli Lidera Zespołów Product Managerów w PCG?

Wyzwań jest wiele. Branża IT w sektorze szkolnictwa wyższego przechodzi ogromną transformację. Zmienia się podejście do realizacji projektów IT na uczelniach. Szkoły odchodzą od tradycyjnego modelu on-premise na rzecz rozwiązań chmurowych dostarczanych jako gotowa usługa. To ogromna zmiana, która dla firmy dostarczającej oprogramowanie do uczelni, takiej jak nasza, zmienia wszystko. Od modelu wytwarzania oprogramowania, poprzez sposób jego dostarczania do klienta, na obsłudze posprzedażowej i utrzymaniu kończąc. Zmieniamy się zatem razem z rynkiem, a ja jestem w centrum tej transformacji, co jest zarówno bardzo ekscytujące jak i pouczające. Innym wyzwaniem jest rosnąca samoświadomość naszych klientów. W erze nasilającej się konkurencji o studenta, uczelnie doskonale wiedzą jakie cele biznesowe chcą zrealizować przy pomocy naszego oprogramowania. Nie ma tutaj miejsca na opóźnienia czy niedociągnięcia. Stawką jest prestiż uczelni i satysfakcja jej interesariuszy. Jako produktowcy staramy się odpowiadać na te potrzeby najlepiej jak potrafimy.

Co podoba Ci się w Twojej pracy? Które jej aspekty sprawiają Ci największą satysfakcję?

Mamy naprawdę wspaniałych fachowców w Zespole Product Managerów. Większość z nich to osoby z 15-20-letnim stażem pracy w sektorze edukacji. Po takim czasie spędzonym razem rozumiemy się właściwie bez słów. Z drugiej strony wszyscy mamy dosyć mocne charaktery i twarde opinie w tematach, które są dla nas ważne. Dlatego staramy się dużo ze sobą rozmawiać, wymieniać się pomysłami i wspierać nawzajem. Prawdziwą wartość tworzymy jako Zespół, a nie jako zbiór indywidualności. Dużą frajdę daje mi też wprowadzanie nowych produktów na rynek edukacyjny, a miałem do tego kilka sposobności bo portfolio produktowe PCG urosło z trzech, do dwudziestu kilku produktów na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Dostarczaniu każdego nowego produktu do klienta towarzyszy spora niepewność, ale i ekscytacja. Gdy uda nam się „wstrzelić” w oczekiwania klienta jest to dla nas źródłem dużej satysfakcji i zadowolenia z dobrze wykonanej roboty.

A co po pracy? Co jest Twoją pasją?

Moja kochana rodzina jest na pierwszym miejscu. Ale dużo satysfakcji daje mi też rozwijanie systemów IT. Mówi się, że najlepiej jest łączyć pasję z pracą zawodową i jestem tego najlepszym przykładem. Staram się oczywiście znaleźć czas na inne hobby, czyli lekturę dobrej książki i projekty DIY do wykonania z drewna. Lubię nowe doświadczenia. Tak jak kiedyś odkryłem pasję do SQLa, tak teraz jestem zafascynowany pracą w drewnie – nie są to jeszcze zaawansowane projekty, ale sprawiają mi wielką radość.

Dariusz Bednarz, Lider Zespołu Product Mangerów, PCG Academia
Posiada blisko 13lat doświadczenia we wdrażaniu, projektowaniu i rozwijaniu systemów IT dla sektora szkolnictwa wyższego. Z firmą PCG Academia związany od 2008 roku. Pasjonat baz danych. Obecnie pełni rolę Product Managera w PCG Academia.