W tegorocznej edycji rankingu "Masters in Management", przygotowywanego przez The Financial Times, znalazła się tylko jedna uczelnia z Polski - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, która zanotowała awans.

 

Światło dzienne ujrzała właśnie kolejna edycja rankingu najlepszych programów studiów magisterskich z zarządzania na świecie. Opracowany przez The Financial Times ranking "Masters in Management 2017" uwzględnia 95 programów, wyłonionych na podstawie takich kryteriów jak umiędzynarodowienie, różnorodność kadry i studentów, wysokość zarobków absolwentów czy osiągnięcie przez nich celów założonych w programie. W obliczaniu pozycji studiów w rankingu większe znaczenie mają opinie i losy absolwentów (55% oceny) niż informacje zgłaszane przez same uczelnie.

Najlepszy program magisterski z zarządzania prowadzi ponownie Universität St. Gallen ze Szwajcarii. Drugie miejsce na podium także pozostało bez zmian - znów należy ono do francuskiego HEC Paris. Na trzecie miejsce awansowała z 7. pozycji IE Business School z Hiszpanii. Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły kolejno (od 4. miejsca): London Business School z Wielkiej Brytanii, Essec Business School działająca we Francji i Singapurze, międzynarodowa ESCP Europe (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy), WHU Beisheim z Niemiec, Esade Business School z Hiszpanii, międzynarodowe konsorcjum CEMS (30 krajów), oraz Università Bocconi z Włoch.

Nowością w pierwszej dziesiąte jest konsorcjum CEMS, w ubiegłym roku nieobecny w rankingu. Wyróżniony program "CEMS Master In Management" współorganizowany jest przez uczelnie z 30 państw z pięciu kontynentów, w tym Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Nie jest to jednak jedyne wystąpienie SGH w rankingu - na miejscu 68. (awans z 73.) uplasował się własny program SGH na kierunku zarządzanie. Co warto podkreślić, studia prowadzone przez SGH są jedynymi bezpłatnymi studiami w zestawieniu The Financial Times. W rankingu nie są obecne inne polskie szkoły wyższe.

Ogółem w rankingu przeważają uczelnie z Europy. Najliczniej reprezentowane są Francja (24 programy) oraz Wielka Brytania (18 programów). Z krajów Europy Środkowo-Wschodniej z rankingu znajdziemy też St Petersburg State University Graduate School of Management z Rosji (23. miejsce), Corvinus University of Budapest z Węgier (70. miejsce) oraz University of Economics, Prague z Czech (82. miejsce).

Nie licząc konsorcjum CEMS i działającej w dwóch krajach Essec Business School, najwyżej plasującą się uczelnią spoza europejskiego regionu jest University of Sydney Business School z Australii, który zajmuje 25. miejsce. Zaraz za nim, na miejscu 26., plasuje się najlepszy program z Azji, prowadzony przez Indian Institute of Management Bangalore z Indii. W przypadku Ameryki Północnej najlepsze miejsce (35.) uzyskała Skema Business School, operująca w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chinach i Francji.

Pełny ranking dostępny jest na stronie The Financial Times - rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2017. Znajdziemy tam szczegółowe informacje o wynikach każdego ze wskaźników dla poszczególnych uczelni, w tym średnie zarobki absolwentów.