W dobie rosnącego zapotrzebowania na otwarty dostęp do wiedzy, Politechnika Lubelska zdecydowała się na wdrożenie z pomocą PCG Academia instytucjonalnego repozytorium naukowego opartego o najnowszą wersję DSpace 7.  

Celem projektu jest nie tylko gromadzenie i archiwizacja dorobku naukowego uczelni, ale również sprawne zarządzanie wiedzą oraz upowszechnianie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych. Umieszczone w repozytorium publikacje, dane badawcze, materiały dydaktyczne oraz wszelkie inne pomoce naukowe będą realizowały założenia polityki otwartego dostępu – green open access, umożliwiając tym samym udostępnianie publikacji, które ze względu na politykę różnych wydawnictw nie mogą być dostępne w formie wydawniczej. 

Umowa podpisana pomiędzy Politechniką Lubelską a PCG Academia obejmuje dostawę i wdrożenie repozytorium w modelu on-premise w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Zostanie stworzony nowy interfejs użytkownika, dostosowany do identyfikacji graficznej uczelni. Z myślą o udostępnieniu dla wszystkich użytkowników, strona repozytorium będzie responsywna, a więc zgodna z wytycznymi WCAG, co zapewni łatwy dostęp dla osób z niepełnosprawnościami. PCG Academia dokona również migracji danych z funkcjonujących do tej pory na uczelni systemów bazy wiedzy oraz zintegruje repozytorium z uczelnianym systemem autentykacji opartym o narzędzie Keycloak.  

„Politechnika Lubelska wybierając repozytorium oparte na DSpace idzie w kierunku międzynarodowej widoczności oraz wypełnienia wysokich standardów stawianych przez Coalition S w zakresie otwartej nauki. Liczne integracje – z bazą SCOPUS, WOS, Crossreef, PubMed, SherpaRomeo i ORCID, nie tylko ułatwią pracę pracownikom uczelni, ale również pomogą budować wizerunek uczelni na arenie międzynarodowej” – powiedział Łukasz Wawer, Dyrektor ds. Rozwoju i Innowacji w PCG Academia. 

DSpace 7 to jedno z najnowocześniejszych i powszechnie stosowanych repozytoriów na świecie, wykorzystywane przez ponad 3000 instytucji. DSpace, to również jedyne dostępne w Polsce oprogramowanie wypełniające pryncypia architektury informacyjnej państwa w zakresie otwartości (open source), przejrzystości (publicznie dostępna dokumentacja), ponownego wykorzystania danych i neutralności technologicznej, które powinny stosować instytucje publiczne. PCG Academia jest jedynym oficjalnym partnerem LYRASIS w Polsce. Od wielu lat zajmujemy się implementacją, utrzymywaniem oraz rozwijaniem repozytorium naukowego  DSpace. Nasze umiejętności i doświadczenie w tej dziedzinie potwierdza status Gold Partnera LYRASIS. 

O POLITECHNICE LUBELSKIEJ 

Politechnika Lubelska powstała z inicjatywy lubelskiego środowiska techników, inżynierów i naukowców w roku 1953. Obecnie w strukturze organizacyjnej Politechniki Lubelskiej funkcjonuje sześć wydziałów oraz jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane. Uczelnia prowadzi działalność naukową aż w 25 dyscyplinach, natomiast główne jej kierunki badań  związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii. Efektem prowadzonych badań są liczne publikacje naukowe, a także patenty i prawa ochronne.  

ZOBACZ WIDEO PREZENTACJĘ PLATFORMY DSPACE