PCG Academia zdobywa swojego pierwszego klienta w Rumunii, nawiązując współpracę z Instytutem ECOIND z Bukaresztu, w celu wdrożenia najnowszej wersji repozytorium naukowego DSpace. Współpraca z PCG Academia, umożliwi ECOIND modernizację infrastruktury cyfrowej, co poprawi zarządzanie i dystrybucję wynikami badań.  

Kontrakt z ECOIND jest dowodem na rosnącą popularność usług PCG Academia w regionie Europy Centralno-Wschodniej, oraz stanowi potwierdzenie naszego doświadczenia we wdrażaniu zaawansowanych repozytoriów, wspierających otwarty dostęp, cyfrową archiwizację dokumentów i zwiększoną widoczność prac naukowych.  

W efekcie realizacji projektu, Instytut ECOIND zyska nowoczesne narzędzie do zarządzania obszerną kolekcją badań ekologicznych i przemysłowych. 

Instytut ECOIND 

Instytut ECOIND (Narodowy Instytut Badawczo-Rozwojowy ds. Ekologii Przemysłowej) w Bukareszcie, jest wiodącym rumuńskim instytutem badawczym, skupiającym się na ochronie środowiska, zrównoważonych praktykach przemysłowych i innowacjach ekologicznych. Instytut został założony w 1977 roku, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na naukowe i technologiczne rozwiązania problemów środowiskowych w Rumunii.  

ECOIND prowadzi badania w takich obszarach, jak kontrola zanieczyszczenia wody i powietrza, zarządzanie odpadami, monitorowanie środowiska i ekotechnologie. Instytut podlega bezpośrednio pod rumuńskie Ministerstwo Rozwoju, Innowacji i Cyfryzacji i odgrywa kluczową rolę w opracowywaniu i wdrażaniu standardów ekologii przemysłowej, zapewniając wsparcie naukowe zarówno sektorowi publicznemu, jak i prywatnemu. 

Rynek edukacyjny w Rumunii 

Rynek edukacyjny w Rumunii przechodzi dynamiczne zmiany, napędzane rosnącą cyfryzacją, reformami systemowymi oraz wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne umiejętności.  

Pomimo pewnych wyzwań, takich jak niedofinansowanie i potrzeba modernizacji infrastruktury, rumuńskie uczelnie oraz instytuty badawcze i naukowe stopniowo wdrażają innowacyjne rozwiązania, takie jak cyfrowe repozytoria, platformy e-learningowe oraz programy dostosowane do międzynarodowych standardów.  

Coraz większy nacisk kładzie się na rozwój kompetencji w dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) oraz na współpracę z sektorem prywatnym w zakresie badań i rozwoju. Rynek edukacyjny w Rumunii dąży do integracji z europejskimi trendami, przyciągając jednocześnie zagranicznych studentów i inwestycje w infrastrukturę naukową. 

Globalna migracja do DSpace 7 

Decyzja ECOIND o wdrożeniu DSpace 7 wpisuje się w ogólnoświatowy proces migracji instytucji korzystających z DSpace do najnowszej wersji tego oprogramowania. Migracja jest doskonałą okazją dla uczelni i instytutów do modernizacji posiadanych przez siebie repozytoriów cyfrowych, poprzez poprawę ich dostępności, bezpieczeństwa i doświadczenia użytkowników (UX/UI). 

Aktualizacja DSpace do najnowszej wersji, umożliwia korzystanie z najnowszych funkcji, takich jak lepsze zarządzanie metadanymi, zwiększona skalowalność oraz lepsza interoperacyjność z innymi systemami. Migracja do DSpace 7 jest procesem złożonym i wymaga bliskiej współpracy zespołów technicznych i interesariuszy biznesowych, a także doskonałej znajomości różnic występujących pomiędzy poszczególnymi wersjami DSpace. 

Rosnąca popularność platformy DSpace 

Grono użytkowników platformy DSpace z każdym rokiem stale się powiększa. Co zachęca do wdrożenia platformy DSpace? To przede wszystkim jej uniwersalność i elastyczność. System może zostać doskonale dostosowany do potrzeb danej instytucji. Może stanowić zarówno repozytorium publikacji, pełny system typu CRIS, czy też repozytorium materiałów dydaktycznych czy kulturowych. Olbrzymia liczba instytucji korzystających z DSpace stanowi też o jego bezkonkurencyjnym potencjale rozwojowym. Użytkownicy oraz instytucje wdrażające, jak PCG Academia, tworzą unikalne społeczności i grupy dyskusyjne, kontrybuując w rozwój funkcjonalności i narzędzi platformy DSpace. System jest również zintegrowany z wiodącymi, międzynarodowymi bazami danych, zapewniając widoczność każdej instytucji i realizując wszystkie najważniejsze zadania z zakresu open science. 

Doświadczenie i kompetencje PCG Academia 

PCG Academia, jako jedyna firma w Polsce, posiada Zespół wyspecjalizowany we wdrażaniu repozytoriów cyfrowych opartych o DSpace. Na naszym koncie są projekty zrealizowane dla jednych z największych i najbardziej wymagających uczelni w kraju tj. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, jak i za granicą (Uniwersytet w Zurychu).  

Dzięki zaangażowaniu PCG w proces wytwarzania i rewizji kodu oprogramowania DSpace, prowadzony w ramach konsorcjum LYRASIS, jesteśmy doskonałym partnerem dla instytucji mierzących się z koniecznością migracji do najnowszej wersji DSpace.   

Wszystkie uczelnie z kraju i ze świata zainteresowane profesjonalnym procesem wdrożenia, integracji, rozwoju i utrzymania repozytorium naukowego DSpace zapraszamy do kontaktu z firmą PCG Academia.   

ZOBACZ WIDEO PREZENTACJĘ PLATFORMY DSPACE