PCG Academia dostarczy System Sciencecloud do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
4 listopada 2024 4 min czytaniaPCG Academia podpisała kontrakt z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie na dostarczenie systemu Sciencecloud. Narzędzie PCG umożliwi dwukierunkowy transfer danych pomiędzy uczelnią a systemami zarządzanymi przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI), takimi jak POL-on i PBN. Sciencecloud pozwoli na prezentację danych uczelni zarówno w kontekście dyscyplin naukowych zgłaszanych do ewaluacji, jak i w ramach tradycyjnej struktury organizacyjnej uniwersytetu.
Ponadto, system umożliwi weryfikację jakości i kompletności danych gromadzonych podczas przygotowań do ewaluacji naukowej, a dzięki wbudowanym walidatorom i algorytmom zidentyfikuje braki i oceni bieżącą sytuację uczelni w poszczególnych dyscyplinach. Na podstawie tych danych Uniwersytet będzie mógł dokonać precyzyjnej auto diagnozy, co pozwoli na podjęcie działań naprawczych i korygujących w celu poprawy wyników w kluczowych obszarach.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, to obok Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i we Wrocławiu, trzecia uczelnia o profilu przyrodniczym, która podejmuje współpracę z PCG Academia na gruncie zarządzania informacją naukową i oceną pracowniczą.
Proces ewaluacji naukowej
Ogólnokrajowa ewaluacja naukowa uczelni w Polsce, znana jako parametryzacja, jest kluczowym mechanizmem oceny jakości działalności badawczej i naukowej instytucji akademickich. Przeprowadzany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proces ewaluacji, obejmuje ocenę dorobku naukowego w ramach poszczególnych dyscyplin, na podstawie zgłoszonych publikacji, projektów badawczych, patentów oraz innych osiągnięć.
Ewaluacja ma na celu klasyfikację jednostek naukowych w kategoriach od A+ (najlepsza) do C, co wpływa na finansowanie uczelni, ich prestiż oraz uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Proces ten jest kompleksowy i wymaga precyzyjnego gromadzenia oraz weryfikacji danych, co motywuje uczelnie do optymalizacji swojej działalności badawczej i poprawy jakości nauki. Wpływa również na ich pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim.
System Sciencecloud
System Sciencecloud to najbardziej kompleksowe i nowoczesne narzędzie wspierające polskie uczelnie w procesie przygotowania do ewaluacji naukowej. Zaprojektowany w 2020 roku wspólnie przez PCG Academia i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie system Sciencecloud, nie tylko gromadzi dane podlegające sprawozdawczości naukowej, ale również umożliwia ich szczegółową analizę i optymalizację, względem zakładanych celów ewaluacyjnych.
Z systemu Sciencecloud korzysta obecnie kilkadziesiąt wiodących polskich uczelni i instytutów naukowych, w tym Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, czy Uniwersytet SWPS. W minionym okresie ewaluacyjnym system Sciencecloud odpowiadał za transfer ok. 20% wszystkich publikacji naukowych sprawozdanych w naszym kraju.
Nowoczesny model dostarczania systemu Sciencecloud jako usługi oraz pełna i automatyczna integracja narzędzia PCG z systemami OPI, umożliwi realizację kompletnego wdrożenia Sciencecloud dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w okresie 14 dni od daty podpisania kontraktu.
Na bazie systemu napełnionego realnymi danymi uniwersytetu, konsultanci PCG przeprowadzą szkolenia, w ramach których dostęp do systemu uzyskają zarówno władze uczelni, jak i kierownicy poszczególnych dyscyplin i władze wydziałów uczelni.
W ramach umowy, PCG Academia bierze odpowiedzialność nie tylko za utrzymanie systemu, ale również za jego dostosowanie do wszystkich zmian zachodzących w przepisach prawa dotyczących ewaluacji naukowej, w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie od ich wejścia w życie.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie to renomowana polska uczelnia specjalizująca się w naukach przyrodniczych, rolniczych, weterynaryjnych i pokrewnych. Jego misją jest prowadzenie badań naukowych oraz kształcenie studentów w duchu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, z naciskiem na innowacje w obszarze rolnictwa, hodowli zwierząt, ochrony zdrowia zwierząt oraz technologii żywności.
Uczelnia aktywnie współpracuje z instytucjami naukowymi i gospodarczymi w kraju i za granicą, realizując liczne projekty badawcze o międzynarodowym znaczeniu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi i zaangażowaniu w nowoczesne technologie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zdobywa coraz większe uznanie w akademickim środowisku, oferując swoim studentom wysokiej jakości edukację, a naukowcom – doskonałe warunki do prowadzenia badań.