W dniu 23 sierpnia 2024 r. firma PCG Academia podpisała kontrakt o wartości 3,8 mln złotych z jedną z najlepszych uczelni w Europie i na Świecie – Uniwersytetem w Zurychu (UZH). Nowo podpisana umowa, przewiduje dostarczenie do UZH najnowszej wersji repozytorium naukowego DSpace wraz z migracją danych z dotychczas wykorzystywanego rozwiązania, a także wieloletnią usługą utrzymania i rozwoju.  

Uniwersytet w Zurychu to uczelnia ze ścisłej, światowej czołówki, która w tegorocznej edycji rankingu The U.S. News & World Report uplasowała się wśród 20-tu najlepszych uczelni w Europie i 60-ciu najlepszych uczelni na Świecie. Założony w 1883 roku Uniwersytet w Zurychu, należy do grona trzech, najlepszych szkół wyższych w Szwajcarii i stanowi obecnie jeden z wiodących ośrodków badawczych i akademickich w Europie Zachodniej.  

„Jestem dumny z zespołu PCG, który w ramach toczącego się od wielu miesięcy, procesu wyboru dostawcy repozytorium DSpace dla Uniwersytetu w Zurychu, udowodnił, że posiada wiedzę, kompetencje i umiejętności, niezbędne do realizacji projektów dla nawet najbardziej wymagających uczelni – mówi Łukasz Nowak, Prezes PCG Academia. Mam nadzieję, że nasz sukces w UZH, przyspieszy prowadzoną przez PCG ekspansję międzynarodową i pomoże „przekonać nieprzekonanych” na rodzimym rynku zarządzania nauką w Polsce.  

Celem współpracy pomiędzy PCG Academia a Uniwersytetem w Zurychu, jest unowocześnienie tzw. Zurich Open Repository and Archive (ZORA) – instytucjonalnego repozytorium naukowego, zawierającego obecnie 200 tys. obiektów i rozwijanego przez UZH od 17 lat. Idąc śladem dziesiątek uczelni z Europy i ze Świata, UZH zdecydował się wymienić aktualnie wykorzystywane rozwiązanie (ePrints) na najnowszą wersję repozytorium naukowego DSpace.  

W ramach realizowanego projektu, PCG Academia dokona instalacji i uruchomienia repozytorium DSpace na serwerach UZH oraz migracji danych z systemu ePrints do DSpace. Interfejs użytkownika nowego repozytorium zostanie dostosowany do księgi znaku i wytycznych związanych z identyfikacją graficzną UZH. PCG Academia przeprowadzi również kilka rund szkoleń, mających na celu poprawne wykorzystanie systemu przez pracowników uczelni. Publikację finalnej wersji repozytorium UZH opartego o DSpace zaplanowano na jesień 2025 r.  

PCG Academia posiada przeszło 5 lat doświadczeń w zakresie wdrażania i dostosowywania systemu DSpace dla instytucji szkolnictwa wyższego. Na koncie PCG jest już kilkanaście, pomyślnie zrealizowanych wdrożeń tej platformy, w tym dla dwóch największych i najwyżej notowanych polskich uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W 2024 roku, z okazji uruchomienia repozytoriów w UJ i UW zaplanowano okolicznościowe konferencje – pierwsza z nich odbyła się w lutym w Krakowie, druga odbędzie się 24 i 25 października w Warszawie w ścisłej współpracy z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego.  

PCG Academia jako jedyna firma w Polsce posiada status złotego partnera, amerykańskiego konsorcjum LYRASIS, które odpowiada za rozwój i utrzymanie platformy DSpace. Złote partnerstwo LYRASIS uzyskują podmioty bezpośrednio zaangażowane w rozwój technologii jaką jest DSpace, a PCG należy do wąskiego grona firm, które kontrybuują najwięcej kodu w ramach rozwoju repozytorium DSpace i są aktywnie zaangażowane w budowanie społeczności jego użytkowników. 

Wszystkie uczelnie z kraju i ze świata zainteresowane profesjonalnym procesem wdrożenia, integracji, rozwoju i utrzymania repozytorium naukowego DSpace zapraszamy do kontaktu z firmą PCG Academia.  

ZOBACZ WIDEO PREZENTACJĘ PLATFORMY DSPACE