„Nauka dla Społeczeństwa II” – do zdobycia środki na rozwiązania IT wspierające badania naukowe
21 kwietnia 2023 3 min czytaniaNawet do 2 mln zł mogą zdobyć uczelnie i instytuty prowadzące badania naukowe w programie „Nauka dla Społeczeństwa II” uruchomionym przez Ministra Edukacji i Nauki.
Program obejmuje finansowanie projektów w następujących obszarach: „Doskonałość naukowa”, „Nauka dla innowacyjności”, „Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość” oraz „Kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa”.
Każdy z tych obszarów zawiera zakres tematyczny, który może zostać wsparty z wykorzystaniem narzędzi IT. Otwiera to przed instytucjami szansę pozyskania środków finansowych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań informatycznych, wspierających realizację badań naukowych oraz upowszechnienie, popularyzację i komercjalizację ich wyników.
Co istotne w kontekście narzędzi IT, w katalogu kosztów bezpośrednich programu uwzględniono licencje oraz usługi obce, czyli koszty zlecane na zewnątrz (limitów procentowych dla usług obcych nie ustanowiono). Oznacza to, że możliwe jest sfinansowanie kosztów wdrożenia rozwiązania IT pod warunkiem powiązania go bezpośrednio z realizowanym zakresem działań i uzasadnieniem w odniesieniu do celu głównego modułu, w którym jest składany wniosek.
Dzięki programowi instytucje mogą wdrożyć rozwiązania IT wspierających badania takich jak Pure od Elsevier, zaufanego partnera uczelni, a także repozytoria naukowe DSpace 7 oraz DSpace 7 CRIS umożliwiające zarządzanie dorobkiem naukowym z uwzględnieniem otwartego dostępu.
Pure jest wykorzystywany przez instytucje na całym świecie do optymalizacji procesów związanych z zarządzaniem pracami badawczymi, informacjami o badaniach oraz podejmowania świadomych decyzji opartych na danych. Pure gromadzi i łączy pełen zakres informacji o nauce i badaniach z wielu źródeł, zarówno systemów dziedzinowych uczelni, jak i zewnętrznych baz online. Efektem jest jedno wiarygodne źródło informacji o wysokiej jakości, które pozwala tworzyć raporty, prezentować i analizować informacje o badaniach, a także śledzić postępy i wpływ badań na gospodarkę.
DSpace 7 to najnowsza odsłona najpopularniejszego na świecie repozytorium naukowego przeznaczonego dla działów nauki, bibliotek uczelnianych oraz innych jednostek odpowiedzialnych za strategię publikacyjną oraz zarządzanie dorobkiem i otwartym dostępem. DSpace porządkuje proces gromadzenia publikacji i innych osiągnięć, umożliwiając ich łatwe deponowanie, filtrowanie, analizowanie oraz udostępnianie na zewnątrz w atrakcyjnej formie. DSpace pomaga budować rozpoznawalność uczelni oraz usprawnić procesy wewnętrzne w zakresie raportowania działalności naukowej.
DSpace 7 CRIS z kolei to rozbudowana wersja repozytorium wzbogacona o szereg narzędzi, które umożliwiają jeszcze lepsze upublicznianie działalności naukowej i badawczej uczelni. CRIS rozszerza poziom prezentowanych danych o możliwość budowania relacji, czyli tworzenia połączeń między danymi, np. między badaniami, naukowcami a osiągnięciami takimi jak publikacje czy patenty. Brak jakichkolwiek ograniczeń w tworzeniu relacji pozwala na skrócenie czasu wprowadzania danych oraz budowanie profili osób i jednostek, co przekłada się na wzrost rozpoznawalności całej uczelni oraz poszczególnych jednostek, projektów i pracowników.
Zapraszamy do kontaktu z PCG Academia w celu ustalenia terminu dedykowanego spotkania konsultacyjnego z Państwa uczelnią, pod adresem e-mail info@pcgacademia.pl lub pod numerem telefonu: +48 669 917 029.
Nabór wniosków trwa od dnia 11 kwietnia do dnia 12 maja 2023 r. do godziny 16:00. Szczegóły programu dostępne pod linkiem https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/11-kwietnia-rusza-nabor-wnioskow-w-programie-nauka-dla-spoleczenstwa-ii
W przypadku pytań związanych z ogłoszonym naborem zachęcamy do kontaktu z naszą ekspertką ds. pozyskiwania funduszy, Magdaleną Skórką: e-mail: magdalena.skorka@pcgacademia.pl