Już niemal dekadę, konferencja LUMEN stanowi centralne miejsce debaty o najlepszych praktykach w zarządzaniu polskim szkolnictwem wyższym. Dziękujemy za to, że w trakcie pandemii, tak licznie śledzili Państwo naszą konferencję w internecie. W tym roku, LUMEN powraca jako wydarzenie stacjonarne, połączone z galą wręczenia nagród dla najlepszych uczelni z Polski i z Ukrainy w THE World University Rankings.

Zespół PCG Academia, wspólnie z partnerami z Fundacji Rektorów Polskich i Times Higher Education, zaprasza Państwa na dwa dni, wypełnione po brzegi najwyższej jakości panelami dyskusyjnymi i prezentacjami.

IX Konferencję LUMEN uroczyście zainauguruje pan William S. Mosakowski, prezes i założyciel firmy Public Consulting Group z Bostonu, będącej właścicielem firm PCG Academia i LIBRUS, obsługujących szkoły na wszystkich etapach edukacji w Polsce.

Wśród głównych punktów agendy pierwszego dnia konferencji należy wymienić dyskusję podsumowującą 5 lat obowiązywania Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, panel z udziałem rektorów pięciu, wiodących ukraińskich uczelni na temat odbudowy ukraińskiego systemu edukacji po wojnie, a także wieczorną Galę rozdania nagród w rankingu THE World University Rankings dla najlepszych uczelni z Polski i z Ukrainy. Ceremonię poprzedzi omówienie metodyki tegorocznego rankingu, w którym zostało sklasyfikowanych blisko 2,000 szkół wyższych z całego świata. Wyróżnienia wręczą przedstawicielki Times Higher Education z Wielkiej Brytanii – pani Lachyn Italmazova (Commercial Director, THE) i pani Magdalena Marzec (Regional Manager, THE). Wieczorem na gości konferencji czekają liczne atrakcje, w tym uroczysta kolacja, koncert w wykonaniu pani Olgi Bończyk i impreza taneczna.

Drugiego dnia konferencji, zaadresujemy tematy, które w 2023 roku rozgrzewały debatę w gremiach odpowiedzialnych za cyfryzację polskich szkół wyższych. Począwszy od najgorętszego obecnie tematu sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływu na edukację w Polsce, poprzez przegląd najnowszych zmian w prawie o szkolnictwie wyższym regulujących przebieg procesów cyfrowych na uczelniach (e-teczka, e-dyplomy, e-rekrutacja, e-doręczenia, EZD), a skończywszy na aspektach związanych z dostępnością i wykorzystaniem środków europejskich na dalszy, dynamiczny rozwój polskich szkół wyższych.

W roli prelegentów IX konferencji LUMEN wystąpią między innymi profesorowie: Łukasz Sułkowski, Jerzy Woźnicki, Jarosław Górniak, Michał Jerzy Zasada, Jerzy Lis, Jan Szmidt, Yurii Bobalo, Igor Ruban, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki panowie Mateusz Rafał i Łukasz Wawer, przedstawiciele Ośrodka Przetwarzania Informacji, Stowarzyszenia Forum Dziekanatów, Konfederacji Lewiatan oraz firm takich jak WEBCON, Elsevier czy Wolters Kluwer.

Udział w konferencji LUMEN 2023, już dziś, zapowiedziało kilkudziesięciu rektorów wiodących polskich i ukraińskich uczelni nagrodzonych w tegorocznym THE World University Rankings, a także dziesiątki prorektorów, kanclerzy i menedżerów uczelni z całego kraju, którzy od lat goszczą na naszym wydarzeniu.

Patronat nad wydarzeniem, jak co roku, objęli: Ministerstwo Edukacji i Nauki ,Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Komisja Akredytacyjna, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Stowarzyszenie Forum Akademickie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Forum Akademickie.

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji na wydarzenie pod adresem www.lumen.edu.pl. Wszelkich informacji na temat konferencji udziela Biuro Projektu LUMEN pod numerem telefonu: +48 669 917 029 lub adresem e-mail: info@pcgacademia.pl