Dla uczelni otworzyły się nowe możliwości finansowania. Od 8 kwietnia można składać wnioski w nowym naborze Uczelnie coraz bardziej dostępne w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

W naborze alokowano 400 mln zł na projekty zwiększające szeroko rozumianą dostępność uczelni dla całej społeczności akademickiej: osób studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni. Jeden projekt może otrzymać do 8 mln zł. Dofinansowania zyskają te projekty, których celem jest zapewnianie warunków do pełnego uczestnictwa wszystkich osób, w tym osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami, w życiu uczelni: podczas rekrutacji, kształcenia, prowadzenia badań naukowych, udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz zatrudnieniu.

Projekty muszą obejmować kompleksowe działania prowadzące do wzrostu dostępności uczelni, z uwzględnieniem wszystkich aspektów jej funkcjonowania uczelni oraz w ramach wszystkich obszarów wsparcia, którymi są: Struktura organizacyjna, Dostępność architektoniczna, Dostępność informacyjno-komunikacyjna, Dostępność cyfrowa, Technologie, Procedury, Usługi wspierające edukację oraz Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności.

O czym warto pamiętać? Nasze porady

Trwałość — Efekty realizacji projektu mają być kontynuowane po jego zakończeniu. Wnioskodawca planując działania finansowane w ramach projektu musi brać pod uwagę, że ich efekt ma się przełożyć na trwałą dostępność uczelni, a nie dostępność jedynie w okresie trwania projektu. Lepiej więc wybrać rozwiązania przyszłościowe, o racjonalnych kosztach utrzymania.

Partnerstwo — Nie jest wymagane i nie jest dodatkowo punktowane. Realizacja projektu w partnerstwie musi mieć swoje uzasadnienie merytoryczne, które będzie podlegać ocenie merytorycznej. Uwaga! Bezzasadne partnerstwo będzie skutkowało obniżeniem punktacji. Jednocześnie jednak wszystkie działania projektowe na każdym etapie muszą być przeprowadzone we współpracy i z uwzględnieniem opinii jednostki do spraw dostępności na uczelni lub samych potencjalnych odbiorców działań, czyli osób ze szczególnymi potrzebami.

Technologie — W projekcie można uwzględnić wszystkie rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie uczelni w obszarze dydaktyki, administracji oraz zarządzania, pod warunkiem, że spełniają one standardy dostępności. W ramach projektu nie jest możliwy zakup technologii, która nie jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Rozwiązania IT, które uczelnia może nabyć z dofinansowania

PCG Academia jako lider rozwiązań IT dla szkolnictwa wyższego dba o zapewnienie równego dostępu dla użytkowników naszych systemów. Wszystkie rozwiązania IT oferowane przez PCG Academia spełniają standardy dostępności i są dostosowane do zróżnicowanych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nasze systemy obsługują szereg krajowych i międzynarodowych standardów wymiany informacji, a ich interoperacyjna architektura umożliwia integrację z innymi systemami dziedzinowymi, takimi jak systemy kadrowe czy finansowe. Dodatkowo nasze rozwiązania mogą być personalizowane pod konkretne potrzeby uczelni.

Polecane rozwiązania z oferty PCG Academia, które można uwzględnić w projektach zwiększających dostępność uczelni:

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, rozmowy i skorzystania z merytorycznego wsparcia naszych Konsultantów w zakresie doboru najefektywniejszych rozwiązań IT obejmujących dostępność.

Kontakt:

Wnioskodawca może złożyć w naborze tylko 1 wniosek. Nabór potrwa do 28 czerwca 2024 r. Uwaga! Termin składania wniosków może zostać skrócony – o skróceniu terminu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformuje nie później niż na 7 dni przed zakończeniem naboru.

Informacje o naborze dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/uczelnie-coraz-bardziej-dostepne