Aż 12 polskich uczelni w najnowszym THE Impact Rankings
22 kwietnia 2021 4 min czytaniaAż 12 uczelni z Polski znalazło się w najnowszym rankingu THE Impact Rankings 2021, opublikowanym wczoraj 21 kwietnia przez Times Higher Education, partnera PCG Academia. To aż dwa razy więcej polskich uczelni w zestawieniu niż kiedykolwiek wcześniej!
THE Impact Rankings to jedyna międzynarodowa klasyfikacja uczelni oparta o Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Ranking ma celu pokazanie znaczenia szkół wyższych w budowaniu zrównoważonego świata i promowanie uczelni, które działają na rzecz rozwiązania największych wyzwań naszych czasów.
THE Impact Rankings, mimo że powstał niedawno – pierwszą edycję opublikowano w 2019 roku – zyskał ogromną popularność i każdego roku rośnie na znaczeniu. W tej edycji w rankingu głównym sklasyfikowano 1115 instytucji z 94 krajów z całego świata. Wśród nich znalazło się 12 polskich uczelni – dwukrotnie więcej niż w poprzednich edycjach rankingu łącznie!
Które uczelnie z Polski zostały wyróżnione w THE Impact Rankings 2021? Są to:
- w grupie 601-800
- Politechnika Gdańska
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Uniwersytet Warszawski
- w grupie 801-1000
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Politechnika Wrocławska
- Uniwersytet Wrocławski
- w grupie 1001+
- Politechnika Warszawska
Wśród wyróżnionych uczelni mamy pięć sklasyfikowanych w poprzedniej edycji: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Gdańską oraz Politechnikę Wrocławską. Pozostałe polskie uczelnie zadebiutowały w tym roku.
Wyjątkowo udany debiut miał Warszawski Uniwersytet Medyczny, jedyna uczelnia medyczna z Polski w rankingu. Uczelnia znalazła się wśród pierwszej trójki polskich uczelni w rankingu ogólnym, a także m.in. w wysokiej grupie 100-200 w realizacji celu Dobre zdrowie i jakość życia. Bardzo dobrze zadebiutował również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, który prowadzi m.in. programy Akademia Zrównoważonego Rozwoju UAM oraz KOLaboratorium UAM dla mieszkańców regionu.
Obok rankingu głównego Times Higher Education przygotował również zestawienia dla każdego z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Najwięcej, bo aż 12 instytucji, czyli każdą z polskich uczelni w rankingu, sklasyfikowano w Celu Partnerstwa na rzecz realizacji celów. Wśród nich najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski w grupie 301-400. Po siedem uczelni z Polski sklasyfikowano zaś w zestawieniach Dobra jakość edukacji oraz Działania zmniejszające nierówności.
Szczególnie dobre wyniki w poszczególnych zestawieniach osiągnęła Politechnika Gdańska, która znalazła się w grupie 101-200 w dwóch Celach: Innowacyjność, przemysł, infrastruktura oraz Działania na rzecz klimatu. PG była też jedyną polską uczelnią sklasyfikowaną w Celu Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje.
Warto wyróżnić jeszcze Uniwersytet Gdański, który uzyskał miejsce 101-200 w Celach Zrównoważone miasta i społeczności oraz Życie pod wodą (jako jedyna polska uczelnia). Z kolei Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego była jedyną uczelnią w Celu Życie na ziemi, gdzie zajęła miejsce 101-200, a Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jedyną w Celu Zero głodu (na miejscu 301-400).
Zachęcamy do sprawdzenia wyników uczelni w poszczególnych Celach!
W zeszłorocznej edycji rankingu znalazło się pięć polskich uczelni, a w pierwszej tylko jedna. Tegoroczne wyniki rankingu to więc ogromny krok naprzód dla polskich szkół wyższych. Dlatego serdecznie gratulujemy wszystkich uczelniom, które podjęły się wystartowania w rankingu i podziwiamy ich wysiłki w działaniu na rzecz lepszego jutra.
Więcej o wynikach THE Impact Rankings dowiedzą się Państwo podczas webinarium „THE Impact Rankings 2021 – polskie uczelnie w globalnej perspektywie”, które organizujemy wspólnie z Times Higher Education. Wraz z ekspertami z THE opowiemy m.in. jak interpretować rezultaty polskich uczelni w poszczególnych wskaźnikach.
Webinarium odbędzie się 19 maja o godz. 13:30. Udział jest bezpłatny, a rejestracja odbywa się na naszej stronie. Zapraszamy!