AI 2023: WELLMS, czyli uczelniany system LMS, oparty o technologię headless i interaktywne komponenty H5P
25 kwietnia 2023 4 min czytaniaLMS, czyli learning management systems, to kompleksowe platformy wspierające zarządzanie kształceniem oraz prowadzenie działalności dydaktycznej i szkoleniowej online. Nowością na rynku tej klasy systemów jest platforma Wellms, rozwijana przez polską firmę ESCOLA.
Więcej o WELLMS mogliśmy dowiedzieć się na Akademii Innowacji 2023. Panel poświęcony Wellms prowadzili przedstawiciele ESCOLA: dr Maciej Madziński, Wiceprezes Zarządu oraz Katarzyna Kowalik, Product Owner Wellms. Funkcjonalności Wellms zaprezentował w praktyce Artur Kobos, Specjalista ds. testów i zapewnienia jakości w ESCOLA. Podczas panelu zobaczyliśmy też nagrania z udziałem Prof. Bartosza Molika, Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Marty Kozak-Gołębiowskiej, Dyrektor Działu Edukacji Cyfrowej w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
WELLMS – POLSKI LMS „BEZ GŁOWY”
Wellms to system klasy LMS oparty o technologię headless, czyli w dosłownym tłumaczeniu „bez głowy”. Co to oznacza w praktyce? To, że różne projekty i platformy oparte są na jednej technologii, takiej samej dla wszystkich użytkowników, dzięki czemu łatwo zapewnić skalowalność i najnowszy dostęp do aktualizacji, ale jednocześnie strona wizualna frontu tych platform jest zupełnie inna. Z headless każdy klient uzyskuje swoją własną platformę e-learningową dopasowaną do jego potrzeb, wyglądającą tak, jak potrzebuje, zachowując przy tym ten sam standaryzowany back-end, czyli kod projektu. Możemy więc jednocześnie personalizować doświadczenia użytkownika i standaryzować procesy administracyjne.
Headless oznacza więc bezpieczeństwo, dostęp do aktualizacji i wysoką skalowalność przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności i pełnej personalizacji produktu. Cały wygląd, czyli front platformy, może zostać dostosowany do konkretnych potrzeb przy zachowaniu tego samego back-endu dla wszystkich projektów. Pozwala to w bardzo konkurencyjny cenowo sposób oferować dedykowane, spersonalizowane rozwiązania i znacznie skraca czas przygotowania platformy dla danej uczelni.
Zaletą Wellms jest wykorzystanie najnowszych technologii i zgodność z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa. Kod Wellms jest lekki i nie zawiera żadnych zbędnych elementów, dzięki czemu platforma działa szybko. Platforma jest szyta na miarę dla każdego klienta i zawiera tylko te funkcje, których potrzebuje uczelnia.
Wellms zawiera ponadto wbudowany edytor do łatwego tworzenia szkoleń z interaktywnymi elementami HP5, które również można samodzielne stworzyć nawet nie posiadając wiedzy technicznej. Na platformie znajdziemy także moduł komunikacyjny pozwalający na prowadzenie wspólnych projektów oraz kontakt pomiędzy studentami i na linii studenci – wykładowca.
Wellms wyróżnia się możliwością integracji z dowolnym oprogramowaniem, intuicyjną obsługą i możliwością korzystania z platformy z dowolnego urządzenia. Również wdrożenie platformy jest elastyczne i może zostać zrealizowane w modelu on-premises (w infrastrukturze uczelni) lub SAAS (usługowym w chmurze).
Na prezentacji funkcjonalności platformy mogliśmy zobaczyć, że jest ona łatwa w obsłudze i pozwala tworzyć w szybki i prosty sposób ciekawe interaktywne ćwiczenia. Widzieliśmy m.in. jak tworzy się nowy kurs i dodaje do niego treści. Pokazano też różne wskaźniki i statystyki, które można wykorzystać do celów analityki i administracyjnych – zakres zbieranych informacji także można dowolnie dostosować do potrzeb uczelni.
OPINIE O WELLMS
Mimo, że powstała niedawno, platforma Wellms zdobyła już uznanie w postaci m.in. Nagrody Ministra Edukacji i Nauki 2022 za projekt „WF z AWF”, zrealizowany dla Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Rektor AWF Prof. Bartosz Molik, który był osobą zarządzającą projektem, jest zadowolony z jego efektów oraz zamierza rozszerzyć współpracę z ESCOLA o nowe projekty.
Z kolei Marta Kozak-Gołębiowska, będąca wieloletnim ekspertem w obszarze e-learningu, brała udział w testach Wellms. Platformę oceniła pozytywnie, a szczególnie podobało jej się, że Wellms jest bardzo intuicyjny i przyjazny zarówno dla studentów, jak i wykładowców. Wielką zaletą w opinii ekspertki jest to, że Wellms daje możliwość przystosowania interfejsu platformy do indywidualnych potrzeb i standardów uczelni. Ogółem prelegentka uważa, że Wellms jest produktem potrzebnym na rynku akademickim.
ILE KOSZTUJE WELLMS?
Wellms może kosztować nawet 0 zł. Wellms, tak jak Moodle, oferowany jest na licencji open-source, co oznacza, że uczelnie mogą za darmo samodzielnie wdrożyć platformę w bazowej wersji. W przypadku uruchomienia przez ESCOLA, pobierana jest opłata wyłącznie za customizację, pomoc techniczną, hosting i przeprowadzenie wdrożenia. Wellms nie generuje ukrytych kosztów.
Jako PCG Academia zalecamy skorzystanie ze wsparcia ESCOLA, która jest firmą rozumiejącą potrzeby polskiego rynku edukacyjnego i której kadra zarządcza jest związana ze środowiskiem akademickim.