WEBCON BPS to najpopularniejsza platforma lowcode do cyfryzacji i automatyzacji procesów na polskim rynku, stworzona przez WEBCON z Krakowa. Platforma jest obecnie najchętniej wybieranym przez uczelnie rozwiązaniem do cyfryzacji procesów i elektronicznego obiegu dokumentów. 

PCG Academia jako Partner Premium WEBCON dedykowany dla sektora szkolnictwa wyższego zrealizowała już 10 wdrożeń platformy dla różnorodnej grupy polskich uczelni, wśród której znalazły się uczelnie publiczne, w tym uniwersytety, uczelnie medyczne, techniczne, artystyczne, pedagogiczne i wojskowe, oraz uczelnie prywatne. Dzięki partnerstwu PCG Academia jest w stanie oferować platformę w atrakcyjnej polityce cenowej dopasowanej do uczelni. 

Z WEBCON BPS można jednak korzystać zupełnie bezpłatnie. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z wersji Freemium. WEBCON BPS Freemium to bezpłatna licencja oferująca pełnię funkcjonalności platformy. Wersji Freemium można używać bez żadnych zobowiązań, dlatego serdecznie zachęcamy do wypróbowania: https://webcon.com/pl/wyprobuj-webcon-bps/ 

Na podanej stronie WEBCON BPS jest dostępny dla Państwa do przetestowania w trzech bezpłatnych wariantach. 

Online demo daje dostęp do już skonfigurowanego środowiska demo. Bez logowania i prosto w przeglądarce internetowej mogą Państwo przetestować pełnowartościową instancję aplikacji. Demo działa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych i jest pełne przykładowych danych. Niestety, demo jest dostępne tylko w j. angielskim i nie umożliwia edytowania treści ani tworzenia własnych obiegów. 

Kolejny wariant to 30-dniowa wersja próbna zainstalowana na serwerach WEBCON i dostępna do wyłącznego użytkowania przez uczelnię. Aby ją uzyskać  wystarczy wypełnić krótki formularz i poczekać na e-mail zwrotny z danymi do logowania. W tej wersji mogą Państwo wypełnić system danymi własnej uczelni i zbudować własne, dedykowane obiegi, a jednocześnie mieć dostęp do już skonfigurowanych 20 aplikacji. Minusem tej wersji jest ograniczenie czasowe i brak możliwości sprawdzenia, jak system będzie się zachowywać w środowisku serwerowym uczelni. 

Ostatnia opcja, wersja Freemium to pełnowartościowa instancja WEBCON BPS, którą można bezpłatnie otrzymać od WEBCON i zainstalować w środowisku serwerowym uczelni. Freemium umożliwia tworzenie w pełni funkcjonalnych elektronicznych obiegów dokumentów. Wersja ta nie posiada żadnych ograniczeń czasowych, są za to tylko dwa ograniczenia techniczne: maksymalny rozmiar bazy danych wynoszący 10 GB i możliwość zainstalowania tylko jednego serwera. 

Niezależnie od wybranej opcji konsultanci PCG Academia są do Państwa dyspozycji. Zapraszamy uczelnie i instytuty naukowe do kontaktu – mailowo: info@pcgademia.pl oraz telefonicznie: (17) 777 37 00. 

Zachęcamy także do oglądania załączonego krótkiego wideo, gdzie zobaczą Państwo, jak wygląda proces tworzenia obiegu na platformie WEBCON BPS na przykładzie wniosków zakupowych. Cały proces będzie składał się z czterech kroków: zgłoszenie zapotrzebowania przez pracowników, akceptacja przełożonego, akceptacja finansowa oraz pozytywne lub negatywne zakończenie wniosku. 

Stworzenie całego obiegu wniosków zakupowych od zera zajęło niecałe 12 minut dzięki łatwemu i przyjaznemu edytorowi graficznemu. 

Do tworzenia obiegów na platformie służy narzędzie WEBCON BPS Designer Studio. Zobaczyliśmy szczegółowo, jak dodawać konkretne kroki oraz budować ścieżki przejścia pomiędzy nimi. Na każdej ścieżce możemy określić też, kto jest odpowiedzialny za dane zadanie. Stosując ścieżki w prosty sposób możemy ustawić też, aby np. błędnie wypełniony wniosek wracał do poprawy do autora. Ścieżki i kroki można oznaczyć kolorami, dzięki czemu w całym obiegu można łatwo się zorientować. W dalszym kroku stworzyliśmy atrybuty, czyli pola, które użytkownik będzie wybierał i uzupełniał w formularzu. Przy okazji zobaczyliśmy, jak tworzyć grupy aplikacji dla ułatwienia organizacji obiegów. 

Stworzony przez nas obieg opublikowaliśmy i zobaczyliśmy tak, jak widzi go użytkownik końcowy. Przeszliśmy przez cały proces krok po kroku, obserwując, jak utworzone przez nas kroki i ścieżki funkcjonują w praktyce. Warto pamiętać, że wszystkie tworzone aplikacje, obiegi i procesy można później edytować w dowolnym momencie. 

Tekst jest podsumowaniem panelu o tym samym tytule, który odbył się w ramach Akademii Innowacji 2023. Wersję Freemium przybliżył Łukasz Nowak, Wiceprezes Zarządu PCG Academia, a pracę w WEBCON BPS zaprezentował Patryk Zieliński, specjalista ds. wdrożeń PCG Academia.