AI 2023: Skoro DSpace 7 to open source, to dlaczego najlepsze polskie uczelnie wdrażają go razem z PCG Academia?
25 kwietnia 2023 4 min czytaniaDSpace to sprawdzony system repozytoryjny, istniejący od 2002 roku i używany przez ponad 3000 instytucji na świecie. Na DSpace opiera się niemal 40% wszystkich repozytoriów na świecie. DSpace dostępny jest na otwartej, bezpłatnej licencji open source oraz jest rozwijany przez międzynarodową społeczność pod okiem LYRASIS, organizacji non-profit.
Obecnie PCG Academia prowadzi modernizację Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, przenosząc je na najnowszą wersję DSpace 7, oraz tworzy nowe Repozytorium Dorobku Naukowego Uniwersytetu Warszawskiego również w oparciu o DSpace. Dlaczego te najlepsze polskie uczelnie wdrażają DSpace razem z PCG Academia, choć jest to otwarte oprogramowanie?
DSPACE 7 OD PCG ACADEMIA
W PCG Academia oferujemy najnowszą wersję systemu DSpace 7, która wprowadziła wiele zmian technologicznych i sprawiła, że DSpace jest narzędziem nowoczesnym, bezawaryjnym i otwartym na dostosowanie do potrzeb konkretnej uczelni. Stworzyliśmy dedykowaną instancją systemu DSpace 7, zawierającą funkcjonalności niedostępne w wersji standardowej takie jak polska wersja językowa czy dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodne z WCAG.
Nasza instancja DSpace 7 uwzględnia potrzeby uczelni w zakresie repozytoryjnym, a także może służyć jako system kategorii CRIS (system zarządzania informacją naukową). Pozwala to uczelni nie tylko deponować i udostępniać publikacje, ale też i prezentować informacje o pozostałych osiągnięciach naukowych, prowadzonych projektach oraz profile naukowców. Nasze rozwiązanie pozwala również na wyświetlanie na stronie głównej najpopularniejszych autorów i publikacji czy prezentowanie różnorodnych statystyk dla jednostek naukowych czy dyscyplin – zakres wyświetlanych informacji możemy dostosować.
Rozwijana przez nas instancja DSpace 7 spełnia ponadto wszelkie kryteria dostępności oraz jest zgodna z normami WCAG i to nie na podstawowym poziomie, ale pełnym i dostosowanym do np. obsługi czytników ekranu czy obsługi wyłącznie z klawiatury. System cechuje się responsywnością i komfortową pracą w trybie mobilnym – na naszych wdrożeniach osiągamy nawet 30% wejść z urządzeń mobilnych. Dla systemu stworzyliśmy też pełną polską wersję językową.
DSpace 7 to także możliwość łatwego deponowania danych badawczych. System zezwala na pełne wersjonowanie plików, pozwalając przechowywać różne zestawy danych. Dane badawcze, jak i inne treści, można publikować zarówno w otwartym dostępie, jak i tworzyć zamknięte zestawy i kolekcje.
Sposób prezentowania treści jest dostosowany do ich typu oraz czytelny i przejrzysty. W PCG jesteśmy też w stanie dopasować sposób prezentacji do unikalnych treści, które uczelnia chce udostępniać, np. dla ASP w Krakowie tworzymy Otwartą bazę Sztuki i Nauki opartą o DSpace, gdzie wśród zamieszczanych treści znajdują się prace artystyczne.
DSpace jest ponadto otwarty na harvestowanie przez wyszukiwarki zewnętrze, co oznacza, że dorobek uczelni staje się widoczny w sieci i możliwy do znalezienia np. w Google.
INTEGRACJE GOTOWE NA START
Przewagą DSpace nad innymi systemami są wbudowane integracje z systemami zewnętrznymi takimi jak globalne bazy danych czy systemy bibliometryczne, w tym ORCID, Scopus, Web of Science, Altmetric, Crossref, Pubmed, PlumX czy Dimensions. Są to zaawansowane integracje, które nie tylko umożliwiają pobieranie metadanych, ale także łączenie profili naukowców z ORCID czy Scopus.
DSpace może również służyć jako system zbierania danych na potrzeby ewaluacji za pomocą opracowanego przez PCG dwukierunkowego integratora z systemami ministerialnymi. DSpace może też zostać zintegrowany z Sciencecloud, kompleksowym rozwiązaniem PCG do zarządzania nauką, wykorzystywanym przez najlepsze polskie uczelnie, w tym Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.
WDROŻENIE DSPACE 7 – Z PCG ACADEMIA TYLKO W 3 MIESIĄCE
Choć DSpace uczelnie mogą zainstalować samodzielnie, warto skorzystać z pomocy autoryzowanego partnera LYRASIS. PCG Academia jest jedynym w Polsce oficjalnym Dostawcą Usług współpracującym LYRASIS, posiadamy status Gold Service Providera. Kontrybuujemy do rozwoju DSpace i jesteśmy na bieżąco z wszelkimi zmianami w systemie, tak wprowadzanymi, jak i dopiero planowanymi.
Nasz model wdrożeniowy zakłada zrealizowanie całego projektu w trzy miesiące i obejmuje dostarczanie modułu głównego DSpace, dodatkowych funkcjonalności oraz dostosowanie graficzne repozytorium do identyfikacji uczelni. Po zakończeniu wdrożenia przez rok świadczymy usługi utrzymania systemu wraz z helpdeskiem, opieką techniczną oraz wdrażaniem aktualizacji DSpace, co realizujemy w sposób niezauważalny dla użytkowników. Aktualizowanie gwarantuje bezpieczeństwo danych i dostęp do nowych funkcji systemu.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z PCG Academia mailowo: info@pcgademia.pl oraz telefonicznie: (17) 777 37 00. Niezależnie od tego, czy chcą Państwo zacząć od nowej instalacji DSpace, przejść na najnowszą wersję DSpace 7, czy po prostu poszukują pomocy technicznej – PCG jest, aby pomóc.
Tekst jest podsumowaniem panelu o tym samym tytule, który odbył się w ramach Akademii Innowacji 2023. O DSpace opowiedział Piotr Masalski, Dyrektor Linii Biznesowej w PCG Academia.